ВУЧЕВИЋ О ПРЕСТИЖНОЈ ТИТУЛИ: "Европска престоница културе" је прекретница за даљи развој Новог Сада
ТИТУЛА Европске престонице културе је изванредна шанса за Нови Сад да у овој години покаже зашто је добио ту титулу. Она није циљ за себе, већ шана за даљи развој града, прекретница, изјавио је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић у емисији "Град и ми" Радио-телевизије Војводине, сумирајући утиске са јучерашње церемоније званичног проглашења града за Европску престоницу културе.
Тај дан је, каже градоначелник, ишчекиван пуних шест година, а на томе се радило готово 15 година, много људи је учествовало у томе, и нагласио да град издваја 9 одсто градског буџета за културу што је реткост у Европи.
Добијању ове титуле је допринела снажно утемељена мултикултуралност града, која се градила деценијама и вековима, тако да Нови Сад с поносом може да носи име и српска Атина и европска престоница културе, и сада је, каже прилика да "тамо где је мало прашина пала то исполирамо и оставимо легат за будуће генерације".
У програм Европске престоница културе је убачена и слава по традиционалном обичају, јер како наводи Вучевић слава је под заштитом УНЕСКА и представља спецификум овог подручија односно народа.
- Престижна нагрaда коју смо добили од Европске уније, која носи име Мелине Мекури, да смо најбоље припремљена престоница културе, то није нешто што се наручује, та награда носи 1,5 милиона ервра - рекао је Вучевић.
Међутим, да би се и даље улагало у културу, важне су и инвестиције, отварање нових фабрика, каже Вучевић и истиче да добија примедбе да не би толико требало да се гради и чак да се град конзервира, али каже да он не може да води такву политику.
Поред Новог Сада још два града су проглашена за европске престонице културе, део Луксембурга и Каунас из Литваније, али је Нови Сад први "истрчао на терен" и добио признање као најбоље припремљен, што ће у овој и наредној години представљати снажан замајац за Нови Сад, да се размахнемо, покажемо шта знамо, каже Вучевић.
Наглашавајући да је регионална стабилност битна за сва дешавања, па и за културу, Вучевић каже да Нови Сад и томе даје свој допринос, подсећајући да је и иниицијатива "Отворени Балкан" кранула из Новог Сада октобра 2019. године.
- Питање регионалне стабилности је услов свих услова, ако немате политичку стабилнбост не можете да размишљате ни о култури, не би волео да наша деце преживе оно што смо ми преживели, распад државе, грађански рат, протеривање. У Србији је најважнији мир, да нам људи мање одлазе, да расту плате, да смо отворени, да можемо да путујемо, да сарађујемо са комшијама, да се не јуначимо него да будемо стабилнији - рекао је градоначелник и подсетио на речи Милоша Обреновића да нама треба да нам "мало дима прође кроз оџаке".
Говорећи о тренутној епидемијској ситуацији он је рекао да Нови Сад просечно има око 970 дневно новоинфицираних, али да је тренутно већи притисак на амбуланте, него у болницама и изнео податак да се до сада вакцинисало нешто више од 196.000 грађана.
О улагању у комуналну инфраструктуру и изградњи споменика Николи Тесли
После јучерашње свечарске атмосфере нови дан донео је нове обавезе. Базен на СПЕНС- у је почео да ради.
Градоначелник је представио и идеју изградње споменика Николи Тесли(уколико то дозволе урбанисти) на новој кружној раскрсници Лиман 1, Лиман 2, на спајању Фрушкогорске улице са Булеваром цара Лазара. Како истиче приближавамо се 90.годишњици како је Никола Тесла изабран за почасног грађанина Новог Сада, а ту нам је локацијски како објашњава директно наслоњено нешто што је Никола Тесла радио Научно-техношки парк и Факултет техничких наука и цео универзитетски кампус.
- Мислим да морамо више радити на споменичкој култури , улепшавати град али о томе стратешки промишљати - каже Вучевић.
Велике вести за Лиман 1 и Лиман 2 али цео град, каже јесу то што смо после 13 година вратили извориште на Штранду.То је најстарији бунар у Новом Саду.
Када бисмо све бунаре реконструисали мислим да бисмо могли да издржимо и највеће притиске потрошње воде лети без рестрикција, сматра Вучевић.
Како истиче у плану је и изградња још две топлане (на Мишелуку и на Југовићеву).
У оквиру „Чисте Србије“ наводи Вучевић биће промењена комплетна канализациона мрежа Лимана 1 и Лимана2 пре свега магистрални вод кроз Фрушкогорску улицу и неће бити више непријатних мириса.
Позивам грађане да изађу на референдум
Што се тиче рефендума Вучевић истиче да се промена Устава односи искључиво на процес избора носиоца правосудних функција односно за независност судија и самосталност тужиоца.
Не дира се ништа око Косова и Метохије, Рио Тинта…, не дира се ниједан други део Устава.
Промена Устава у том делу је гаранција да се и када се мењају полтичке странке то неће утицати на независност носиоца судских, правосудних функција и да ми као грађани очекујемо да судије и тужиоци буду још ажурнији односно ефикаснији у свом раду.
- Подршка од свих нас тужиоцима и судијама да раде још боље,одговорније, ефикасније. Бирајте најбоље међу вама, најстручније и радите за оно за шта сте изабрани - поручује Вучевић.
- Ја мислим да је добар знак да нам јачају институције, да нам јача држава Србија да радимо на владавини права, не само да причамо о томе - каже градоначелник Новог Сада и додаје - Ја мислим да ово не радимо због Брисела већ због себе и да је ово добро за нас.
- Позивам све грађане да изађу на референдум и моја порука је: да је да ћу ја заокружити да, и да ћемо тиме показати да смо сазрели као друштво и да судије и тужиоци добијају још већи простор да покажу свој квалитет и знање - закључује Вучевић.
Препоручујемо
ВУЧЕВИЋ: "Титула ЕПК је порука ЕУ Србији да смо део европске културне баштине"
11. 01. 2022. у 10:10
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)