ПРОМОВИСАН РОМАН „ПЛАВИ ГАВРАН“ СРЂАНА СЕРЖА МИЛАНОВИЋА: Почиње као љубавна прича, а претвара се у политички трилер
У РОМАНУ има елемената породичне саге, романтизма, магијског реализма, натурализма, криминалистичког, историјског, документаристичког...
- Књига почиње као класична љубавна прича између четничке ћерке и партизана у самом врху партије, као прича о одрастању, а претвара се у политички трилер са доста крви и догађаја – каже за „Новости“ Срђан Серж Милановић (48), аутор романа „Плави гавран“, промовисаног синоћ у Књижевном клубу „Ђура Јакшић“ у Јагодини. Иако на више од 600 страна описује судбину једне породице у времену од 1952. до 1962. године, роман је веома динамичан. Књига говори о политици, љубави, има криминала…
- Када је сазнао да је девојка са којом је ћерка истакнутог четничког вође, истакнути комуниста је оставља, јер се уплашио да ће му то уништити политичку каријеру. Она је остала трудна, али је убрзо након порођаја умрла од туберкулозе. Њен син је остао са њеним пријатељима. Када је напунио 7 година, сплетом околности упознао је оца, који је због тога избачен из партије, деградиран и постављен за шефа магацина у Фабрици „Каблова“. Између оца и сина рађа се љубав, отац схвата да има живота и ван политике и покушава да се искупи за грех који је нанео његовој мајци…- додаје аутор.
Говорећи о роману, професорка Снежана Бихлер рекла је да је роман прочитала у једном даху, јер, просто, није могла да га испусти из руку. Питала се како је тако млад човек могао да изнедри овако обиман роман - и то првенац. Она је оценила да роман не може да се срврста ни у један жанр, јер има елелемената породичне саге, романтизма, магијског реализма, натурализма, криминалистичког, историјског, документаристичког…
- Занимљиво је да је први познати предак породице Милановић био извесни Митар Стеванов из околине Призрена, који се доселио у ондашњу јужну Угарску, данашњу Војводину. Био је један од добровољаца „Кочине Крајине“. Шест месеци касније населио се у Јагодини и формирао породицу. Од његовог сина Милана породица почиње да носи презиме Милановић. Из те породице потекла је и првоборац Ружица Милановић, која је проказана и убијена на Бањици, и по којој је названа једна улица у Јагодини – рекао је на промоцији, поред осталог, историчар и професор Нинослав Станојловић.
Препоручујемо
УХАПШЕНИ ОСУМЊИЧЕНИ: Украли робу у вредности од милион и 700 хиљада динара
21. 01. 2022. у 15:01
АКЦИЈА "ГНЕВ": Ухапшен осумњичени - приморавао девојку на проституцију
21. 01. 2022. у 14:59
АКЦИЈА "ГНЕВ": Ухапшен осумњичени - приморавао девојку на проституцију
21. 01. 2022. у 14:59
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)