НАСА ЧУВА НАШЕ ЊИВЕ: Сарадња "Биосенса" са свемирском агенцијом и универзитетима Америке
ИНСТИТУТ "Биосенс" у Новом Саду ће у оквиру сарадње са НАСА и америчким универзитетима реализовати заједнички пројекат који ће умногоме помоћи српској пољопривреди да се суочи с климатским променама и да што рационалније користи земљиште и водне ресурсе.

"Биосенсова" лабораторија, Фото "Биосенс"
Та наша научна институција саопштила је да ће у предстојећем периоду сарађивати са чувеном америчком свемирском агенцијом, Универзитетом у Гренд Велију, као и Државним и Технолошким универзитетима у Мичигену на развијању система за мониторинг и рационално коришћење водних ресурса и земљишта у Србији.

Владимир Црнојевић, Фото "Биосенс"
У "Биосенсу" објашњавају да због све учесталијих суша и великих осцилација у временским приликама, које су последица климатских промена, пољопривредници се све више ослањају на различите системе за наводњавање. Непредвидиве летње падавине проузрокују промене водостаја који у јужном сливу Дунава, драгоценом ресурсу за пољопривреду, опада. Како би се аграрни сектор на прави начин прилагодио климатским променама важно је, у том контексту, разумети трендове у пољопривреди, односно померање датума сетве и жетве, промене сетвене структуре, плодореда, трајања пољопривредне сезоне.
- НАСА нам је свима позната по спејс-шатлу и слетању на Месец, али је велики део њихових операција усмерен ка осматрању земље. Заједно са америчким колегама ћемо анализирати сателитске слике Војводине и покушати да дамо одговор на питање како ће климатске промене утицати на домаћу пољопривреду и животну средину и шта конкретно можемо да урадимо да бисмо повећали ефикасност производње и задржали биодиверзитет - изјавио је Оскар Марко, помоћник директора за иновације и сарадњу са привредом.
Заједнички пројекат "Биосенса" и америчких научних институција трајаће до 2024. године.

Сателитски снимак усева, Фото "Биосенс"
ДИГИТАЛИЗАЦИЈА
ДИРЕКТОР Института "Биосенс" Владимир Црнојевић сматра да је ова сарадња још један важан корак у процесу дигитализације наше пољопривреде, чија је локомотива управо "Биосенс".
- Производ Института "Биосенс" је знање. Тренутно најважнија полазна тачка за развој пољопривреде су подаци. Дељењем података и знања кроз сарадњу са врхунским научним институцијама и улагањем у истраживања, умножава се интелектуални капитал, настају нове идеје и решења која ће пољопривреду учинити ефикаснијом - истакао је Црнојевић.
Препоручујемо

ПОМОЋ ЗА РАЗВОЈ И УЛАГАЊА: Почело пријављивање пољопривредника за бесповратни новац
24. 01. 2022. у 23:09

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)