САМО ИМЕ ГОВОРИ О ЗНАЧАЈУ МАТИЦЕ СРПСКЕ: Патријарх Порфирије на свечаној седници најстарије институције културе у Новом Саду
У ПРИСУСТВУ Његове светости патријарха српског Порфирија и Његовог преосвештенства владике бачког Иринеја те председника Покрајинске владе Игора Мировића и других бројних угледника, вечерас је Матица српска у Новом Саду обележила 16. фебруар 1826. године, када су ову нашу најстарију институцију књижевности и културе основали угледни Срби у Пешти.
После интонирања Матичине химне коју је на стихове Раше Попова компоновао Душан Михалек,патријарх Порфирије беседио је о значају Матичином, рекавши да само име ове установе говори о њеном значају за српски народ не само у прошлости, него и данас и убудуће у свакој епохи нашег народа.
- Живот и рад Матице испреплетани су са животом нашег народа, али и наше цркве. Радујем се што сам данас овде и желим да знате да у нашој цркви имате подршку и за све, па и за заједничке идеје, благотворне за сваког нашег човека као што је малочас поменуто писање историје и сабраних дела о Карловачкој митрополији. Матица и црква воде испреплетен живот. Реч је о народу који има свој континуитет, а оно што је прошло и што је сада имаће свој смисао само ако буде трајало и у будућности - поручио је патријарх Порфирије.
Председник Матице српске проф. др Драган Станић сумирао је минулу годину наводећи да је упркос свим (првенствено пандемијским) тешкоћама, ова установа радила пуном снагом. Објављено је 70 књига, часописа и научних зборника.
-Ту је први том Лексикона писаца српске књижевности који води проф. др Љиљана Пешикан Љуштановић, у штампарији је пети том Српске енциклопедије, ускоро ће бити објављен и Српски шаховски лексикон, а ове године очекује се и осми том Српског биографског речника, а у области лексикографије изашао је Речник српскога језика за нашу ијекавицу – навео је, између осталог, Станић.
Матичин председник подсетио је да је Матица реаговала у вези са Законом о родно осетљивом језику, указавши на низ неприродности које тај закон предвиђа, а које прете нормалној комуникацији.
Круна свечане седнице било је уручење најпрестижнијег песничког признања Змајеве награде, 69. по реду песнику Мирославу Алексићу за збирку „Кафкино матурско одело“ у издању новосадске „Православне речи“.
Такође, поводом 200 година од рођења Јакова Игњатовића, проф. др Душан Иванић, најбољи познавалац српског романтизма и 19. века, осврнуо се на буран и плодан живот аутора антологијских романа новосадско-сентандрејске тематике: „Васа решпект“ и „Вечити младожења“.
Препоручујемо
КРАЈИШКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ И ГРМЕЧКА РАКИЈА: Завирите на Сајам завичаја у Новом Саду (ФОТО)
17. 02. 2022. у 08:15
КРАЂА БИЦИКЛА У НОВОМ САДУ: Један сече сајлу, други извлачи, па потом беже (ВИДЕО)
16. 02. 2022. у 11:27
ВЕЛИКИ ПОЖАР У ФУТОГУ: Гори стари рибњак, ватра се шири великом брзином (ФОТО/ВИДЕО)
15. 02. 2022. у 19:02
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
ОСАМ ГОДИНА МЛАЂИ Овај Србин је муж Ведране Рудан: "Променио ме је набоље" (ФОТО)
ДАНАС живе у складом браку.
15. 12. 2024. у 19:07
Коментари (0)