И ПРАИСТОРИЈА НАДОХВАТ РУКЕ: Завичајни музеј Жупе изложиће сутра, први пут, више од 1.000 експоната
ПРВИ пут од 1991. године и тачно 140 година откако је Александровац добио име по престолонаследнику, сину краља Милана Обреновића, Завичајни музеј Жупе изложиће више од 1.000 експоната од праисторије до данас у потпуно новом, реконструисаном здању под заштитом државе.
Међу њима су и четири спектакуларне неолитске фигурине из периода од 5.500 до 4.750 г. п. н. е, пронађене у другој половини 20. века и 2019. године.
Сви експонати чуваће се, како се екипа "Новости" уверила на лицу места, под посебним сигурносним мерама у модерном простору, који ће бити представљен јавности на сутрашњем свечаном отварању нове поставке.
- Вероватно да је највећи изазов поред саме реконструкције музејског простора била селекција експоната, којих у три збирке имамо више од 3.000, као и избор из фототеке са око 6.000 фотографија - каже, за "Новости", историчар Мирослав Шљивић, в. д. директора Завичајног музеја Жупе.
- Покушали смо да оживимо комплетну историју александровачког краја у 380 квадрата.
Надам се да ћемо овом поставком приближити посетиоцима чиме располажемо, као и да ће она једнако значити и туристима и људима Жупе.
Министарство културе и информисања инвестирало је око 4,2 милиона динара у пројекат реконструкције, који је подразумевао сређивање свих зидова, замену подова, плочица, уградњу нове столарије, мобилијара, електроинсталација, спуштање плафона, нови простор за конзерваторе, као и отварање сувенирнице у простору спомен-собе Милосава Буце Мирковића, у међувремену пресељену у Дом културе, који носи име овог завичајног аутора.
- У приземљу имамо 20. век, подсећање на историјат музеја који је основао Милосав Бонџић, период индустрализације, сведочанства о највећим фабрикама, Други светски рат, као и јединствену историју Првог светског рата у којој је учествовало близу 2.500 Жупљана - наводи Шљивић.
- Посебна просторија осмишљена је као пример пољанске куће, које су служиле за боравак винара и виноградара, док нас на спрату очекује градска соба из 19. века. Изложени су и значајни документи, попут Указа краља Милана Обреновића на молбу богатих Жупљана из 1882. године да њихову варош Кожетин преименује по престолонаследнику Александру.
Средњовековна сведочанства о граду Кознику, који је био врло жив у време кнеза Лазара Хребељановића и манастиру Дренчи, чије је најстарије помињање у Жичкој повељи из 1382, све до периода антике и славних фигурина воде посетиоца кроз далеку прошлост винског краја. Археолошком локалитету Витковачко поље, чија је заштићена површина 47 хектара и где су поред фигурине "Вита", нађене и статуе "Лејди оф Александровац", "Мадам де Витково" и "Венус де Жупа" поклоњена је заслужена пажња.
- И сама музејска зграда из друге половине 19. века, од изузетног је значаја, припадала је свештенику Марку Богдановићу, а у њој је боравио 1894. године лично краљ Александар - предочава за "Новости" директор Завичајног музеја, који од пре две године има и статус установе заштите.
ДРУЖИНА ПРОФЕСОРА БОНЏИЋА
ЗАВИЧАЈНИ музеј је настао захваљујући иницијативи групи Collegium historiсum Župa - дружини ђака основаној при александровачкој Гимназији под палицом легендарног професора историје Милослава Бонџића. Од 1991. године баштине локалну и националну историју, издавачи су часописа "Жупски зборник", а у библиотеци чувају близу 2.000 књига.
ПРИЧА О ПИЛОТУ
МЕЂУ новинама сталне поставке је и приказ историје једног од тројице оснивача Чехословачке и идејног творца модерне Словачке, потпуковника Милана Растислава Штефаника (1880-1919), који је 6. новембра, 1915. године као пилот у француској авијацији принудно слетео у Жупу и коме су Жупљани несебично помогли, пружајући му уточиште, храну и воду.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)