У ХИЉАДУ ЕКСПОНАТА СТАЛО 8.000 ГОДИНА: После годину и по радова отворен реконструисани Завичајни музеј Жупе у Александровцу
ОСАМ миленијума прошлости представљено је у више од 1.000 експоната нове сталне поставке Завичајног музеја Жупе у Александровцу, која је јуче и званично отворена у реконструисаном простору.

Један од изложених предмета, Фото С. Бабовић
Радови на новом простору и поставци трајали су око годину и по, а новац за цео пројекат од 4,2 милиона динара обезбедило је Министарство културе и информисања.
- Завичајни музеј Жупе добар је пример како једна локална заједница успешно чува и представља оно што су јој преци оставили у наслеђе - рекла је министарка културе Маја Гојковић.
- Публика ће у александровачком музеју моћи да погледа и праисторијске фигурине са Витковачког поља, међу њима и последње пронађену и најзначајнију Виту, коју смо међународној јавности представили прошле године, разноврсна сведочанства о средњовековном животу Жупе, а од великог симболичког значаја је указ краља Милана Обреновића из 1882.године о преименовању тадашњег насеља Кожетин у Александровац.

Министарка Маја Гојковић на отварању, Фото С. Бабовић
Историчар Мирослав Шљивић, в. д. директора музеја предочава да је стална поставка осмишљена као обрнуто хронолошка "шетња" кроз прошлост, која се тако посетиоцу указује од 1991. године, када је основана музејска установа, преко 20. века, периода индустрализације и светских ратова, етнолошке збирке, све до 19. века, средњовековних драгоцености, попут проналазака са утврђења Козника и праисторијских статуа, из периода од 5500. до 4750. г.п.н.е ("Вита", "Лејди оф Александровац", "Мадам де Витково" и "Венус де Жупа").

Фото С. Бабовић

Фото С. Бабовић

Фото С. Бабовић
Председник општине Александровац подвлачи да је подршка Министарства допринела да се наслеђе Жупе чува на достојанствен начин. Овај пројекат, један је од 11 које је министарство помогло у овим крајевима. Унутрашњост куће попа Марка Богдановића из 19. века, где је краљ Александар Обреновић ноћио приликом јединог боравка, у по њему названом граду, добила је нове зидове, подове, плочице, столарију, електро-инсталације, сувенирницу и посебно заштићене мобилијаре за чување експоната.
МОДЕРНО
ИСТОРИЧАР Иван Брборић напомиње да су се на изради синопсиса изложбе ангажовали и многи стручњаци и уметници пореклом из жупских крајева. Поставка делује модерно и динамично. У депоима музеја чува се археолошка, етнографска и историјска грађа са око 3.000 предмета, међу којима је епоха неолита само један од драгоцених сегмената, будући да су у музеју "архивирани" и бронзана секира и римски ратнички појас са локалитета Ивковића куће.

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја
ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. у 13:58

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (0)