ВУЈОВИЋЕВА: У Сремској Митровици почиње одвајање отпада у домаћинствима
МИНИСТАРКА заштите животне средине Ирена Вујовић обишла је данас линију за сепарацију отпада у оквиру Регионалне депоније Срем-Мачва, поводом почетка имплементације пројекта примарне сепарације отпада у домаћинствима у Сремској Митровици и отварања Европске зелене недеље.
Фото: Министарство
Министарка Вујовић је регионалну депонију обишла заједно са шефом Делегације ЕУ у Србији Емануелом Жиофреом, амбасадорком Краљевине Шведске Аником Бен Давид, министарком за европске интеграције Јадранком Јоксимовић и градоначелницом Сремске Митровице Светланом Миловановић.
Фото: Министарство
Пројекат „Успостављање примарне сепарације комуналног отпада у четири региона за управљање отпадом: Дубоко, Срем-Мачва, Панчево и Пирот” спроводи Министарство заштите животне средине уз подршку Европске уније и Краљевине Шведске. У склопу пројекта, Европска унија и Влада Србије обезбеђују 26 возила за транспорт рециклажног отпада и више од 90.000 контејнера и канти, као и велику кампању информисања грађана о примарној сепарацији отпада у 17 градова и општина.
Вујовићева је захвалила европским партнерима на свеобухватној подршци Србији у пројектним активностима које имају за циљ унапређење система управљања отпадом.
Фото: Министарство
- Имплементацијом овог пројекта, Сремска Митровица, али остале локалне самоуправе које су њиме обухваћене, побољшаће управљање отпадом и унапредиће стање животне средине. Помоћ локалним самоуправама огледа се у донацији плавих канти које ће бити подељене грађанима како би могли да одвајају суви, рециклабилни отпад у домаћинствима. Донирани су и плави и жути контејнери који ће бити постављени у стамбеним насељима, као и возила за сакупљање отпада. Одвајањем отпада на месту настанка, у домаћинствима, омогућава се рециклажа дела отпада и смањују количине које завршавају на депонији – рекла је Вујовићева.
Министарка Вујовић је данас најавила и проширење регионалне депоније Срем-Мачва, као и додатно опремање, истичући да ће Сремска Митровица добити један од најмодернијих регионалних центара у складу са стандардима ЕУ.
Фото: Министарство
- Ускоро ћемо потписати уговор са Европском банком за обнову и развој и Француском агенцијом за развој за реализацију овог капиталног пројекта. Истовремено, наставићемо са затварањем и санацијом несанитарних депонија, попут депоније "Совљак" у Богатићу, уклањањем дивљих депонија широм Србије, али и са изградњом неопходне инфраструктуре за секундарну сепарацију отпада која је предуслов за увођење одвајања отпада у домаћинствима - рекла је Вујовићева.
Министарка је нагласила да је решавање питања управљања отпадом у Србији и повећање стопе рециклаже кључно за чистију будућност.
- Интензивно радимо на уклањању дивљих депонија и имаћемо резултат од 700 очишћених локација за годину дана. Важно је да тај отпад буде адекватно збринут и рециклиран, али је исто тако неопходан континуиран рад на подизању свести грађана да смеће није отпад, већ ресурс који може поново да се искористи. Позивам грађане Сремске Митровице, али и Шапца, Шида, Богатића да искористе могућности пројекта који смо данас покренули и да одвајањем отпада у својим домаћинствима допринесу здравијој животној средини – рекла је Вујовићева.
Препоручујемо
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)