ИШЧЕКУЈУ ВИДОВДАН: Крушевљани низом манифестација иду у сусрет дану оснивања града

С. Бабовић

15. 06. 2022. у 08:00

СВЕ до 28. јуна, када се на посебан начин обележава Видовдан, Дан оснивања града и годишњица Косовског боја, у Крушевцу ће се свакодневно одигравати догађаји из области уметности, културе, науке и спорта. Све градске и републичке институције укључене су у организовање програма.

ИШЧЕКУЈУ ВИДОВДАН: Крушевљани низом манифестација иду у сусрет дану оснивања града

Фото С. Бабовић

32. Крушевачка Филозофско-књижевна школа с темом "Истина, лаж и критика у филозофији и књижевности", одржава се 17. и 18. јуна, а 17. почиње "Витешки мегдан у Лазаревом граду", у оквиру којег ће до 19. јуна бити организовани концерти, средњовековни базар и фестивал "Лазареви путеви вина".

Изложбе се организују у Уметничкој галерји, 23. јуна ("60 дела из збирке галерије"), Историјском архиву, 24. јуна ("Крушевац - архив сећања"), Легату Милића од Мачве, 25. јуна ("Скулптуре у теракоти" академског вајара Ђорђа Арнаута), Народној библотеци ("Жене на двору кнеза Лазара"), 27. јуна.

Нови стадион ФК "Јединство" биће отворен 27. јуна, док ће дан раније бити организован аеро-митинг на аеродрому "Росуље", промоција монографије манастира Светог апостола и јеванђелисте Луке у Бошњану (Летња сцена КЦК) и премијера филма Марка Маринковића ("Кнез Лазар") у биоскопу "Крушевац".

Фото С. Бабовић

Централна, државна церемонија одржава се 28. јуна полагањем цвећа на Споменик косовским јунацима, чему ће претходити Света архијерејска литургија с литијом и поменом настрадалим браниоцима државе. Откривање споменика Станиславу Биничком на платоу Дома синдиката одиграће се од 13 сати, док ће на свечаној седници Скупштине града Крушевца од 18.30 бити уручене Видовданска награда, плакете и похвале. Манифестација се завршава концертом оркестра "Станислав Бинички" на Тргу косовских јунака од 20 сати, односно извођењем опере Биничког "На уранку" сат времена касније, у пратњи оркестра Министарства одбране.

Фото С. Бабовић

ЛАУРЕАТИ

КАКО је одлучено на последњој седници Скупштине града, Милош Ненезић, директор Корпорације "Трајал", добитник је Видовданске награде. Добитници плакета су Центар за особе са инвалидитетом, Предшколска установа "Ната Вељковић", др Марина Костић, директорка Дома здравља, привредник Живан Николић и добровољни давалац крви Александар Милићевић. Биће уручено и 15 Видовданских похвала.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет

ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет

ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић примио је данас честитку председника Руске Федерације Владимира Путина поводом Дана државности Републике Србије, у којој му је руски лидер пожелео здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет, саопштила је данас Служба за сарадњу са медијима председника Републике.

13. 02. 2026. у 12:40

Дању спасавао животе у болници, ноћу се претварао у МОНСТРУМА: Језива истина откривена годинама касније

Дању спасавао животе у болници, ноћу се претварао у МОНСТРУМА: Језива истина откривена годинама касније

ПОЛИЦИЈА верује да је Крис Ревак, који је извршио самоубиство након што је оптужен за убиство, можда био серијски убица. Његов живот и дела крили су мрачну страну која је шокирала истражитеље.

15. 02. 2026. у 09:19

Коментари (0)

ЈОКИЋ ОСТАО БЕЗ ТИТУЛЕ НА НБА ОЛ-СТАРУ! Борба тима света са Америма распаметила планету! (ВИДЕО)