БИЛО И ПРОТЕСТА ЗБОГ НОВОТАРИЈЕ: У Пироту отворена изложба поводом 100 година електрификације (ФОТО)

В.Ћ.

10. 08. 2022. у 14:22

ПОВОДОМ века од прве електичне сијалице у Пироту, Историјски архив је приредио занимљиву изложбу у Градсјкој галерији „Чедомир Крстић“. Поставка обухвата фотографије, документа и друге ствари који се односе на електрификацију овог краја у коме је прва сијалица засветлела 12. агуста далеке 1922. године.

БИЛО И ПРОТЕСТА ЗБОГ НОВОТАРИЈЕ: У Пироту отворена изложба поводом 100 година електрификације (ФОТО)

Фото: В.Ћ.

Ауторке изложбе Милена Миленковић и Ивана Тасић, кажу да изложбе сведочи о изградњи прве централе, набавци опреме и монтажи, оснивању првог електричарског и индустријског друшта, али и о протестима збоиг високе цене струје.

- Електрификација као цивилизацијско достигнуће и искорак у будућност наилазила је на бројне порепреке. Поред финансијских проблема око изградње прве централе на месту данашње дистибуције, ту је био и отпор грађана према иновацијама и новитетима и свакој врсти промена. Кључни корак је био формирање Пиротског индустријског и електричног друштва чији су акционари били богати грађани. Прва термоелектрана подигнута је крајем 1921. године на десној обали Нишаве, са задатком да осветљава град. Први киловати су произведени и осветлили имућнија домаћинства и центар вароши 12. августа 1922. године - кажу ауторке изложбе.

Фото: В.Ћ.

Централа је била скромних могућности, односно капацитета па се након њене изградње разматрала и варијанта да се једна подигне на Нишави код села Станичења, која  због финасијских проблема никад није изграђена. Оснивачи Индустријскоог друшта су у то време имали монопол, па су цену киловата одређивали по властитом нахођењу и рачуници. Суочени са скупом струјом , Пироћанци су у неколикко наврата организовали протесте, а најзначајнији је био 1936, када је на челу протестаната, односно „бунџија“ био тадашњи  председник општине пиротске Бранко Радосављевић.

Фото: В.Ћ.

Упркос свему, потрошња струје се повећавала, односно потражња је бивала све већа, па је 1939. године на Темнштици подигнута хидроцентрала за потреба „Тигра“ и грађанства, тако да је електроснабдевање постало стабилно. Ову централу је пројектовао врхунски стручњак Миладин Пећинар. Поменута централа још увек постоји, беспрекорно је очувана, може да ради и део је Музеја технике.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНО! Ово што је Новак Ђоковић урадио на Вимблдону је равно - чуду!