ГЛИНЕНА ИСТОРИЈА МОРАВАЦА: Народни универзитет објавио каталог о старим трстеничким грнчарима

С. БАБОВИЋ

27. 08. 2022. у 07:56

МУЗЕЈСКА збирка Народног универзитета у Трстенику чува више од 150 драгоцених глинених предмета, а од ове седмице су они први пут илустровани и објављени у посебном издању.

ГЛИНЕНА ИСТОРИЈА МОРАВАЦА: Народни универзитет објавио каталог о старим трстеничким грнчарима

Фото НУ у Трстенику

Тако каталог "Од земље, ватре и душе" - представљен у оквиру изложбе, уз подршку стручњака Народног музеја Србије и потомака трстеничких грнчара - указује на вредна материјална сведочанства старих занатлија.

Један од њих, Нинослав Маринковић - унук грнчара Војислава из Велике Дренове, пореклом из околине Пирота - сведочи да је његов деда радио мађионичарски брзо.

Стварао је саксије, вазе, тестије, ибрике, свећњаке, лонце, деци правио "свирајке" у које се сипа вода...

Фото: Аутори изложбе

Нинослав Маринковић и Јелена Вукевић

- Сећам се да је рукотворине најпре сушио, пекао их тачно два дана, а када се прохладе, на ред су долазили фарбање или глеђосање, па поново у пећ, да добију сјај и јачину... Сваког петка робу је продавао у Милутовцу, недељом у Стопањи, средом у Коњуху, а без њега нису могли да прођу ни сабори у Љубостињу, Каленићу, Велућу... Тезгу је увек постављао поред улаза у манастире - сећа се Нинослав, напомињући да је деда Воја земљу узимао из своје њиве, на излазу из Велике Дренове.

Фото: Аутори изложбе

 

А, почетак израде грнчарских посуда на територији Трстеника потиче још из неолита, о чему сведоче налазишта Благотин у селу Пољна и Шљивик у селу Страгари.

- Поред налаза из антике и из средњег века, турски утицаји су видљиви све до 19. века. Почетком наредног столећа, у 38 вароши и варошица западно од Велике Мораве радиле су 103 грнчарске радионице које су држали Пироћанци - објашњава ауторка изложбе, историчарка Јелена Вукевић.

Стизали су као печалбари, од 1860, а још се памте браћа Стојановић - Соко, Михајло и Јосиф - те Ратко Ћирић из Извора код Пирота, који од 1938. до 1963. има радњу у Улици кнегиње Милице...

Фото: Аутори изложбе

 

Онда је стигла електрификација и овај занат је "цветао" све до 70-тих година прошлог века, када су примат преузели метални судови. Зато је прошло већ пола века откад је у овом крају угашена последња грнчарска пећ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

СВЕТ СЕ СМЕЈЕ ХРВАТИМА: Оваква крађа још није виђенa, Енглези кипте од беса!