СИВАЦ "НА КОРАК" ОД СТАПАРА: Постављена већина асфалта који ће директно спојити општину Кула са територијом Сомбора
АСФАЛТ је из Сивца великим делом одмакао у сусрет деоници која је од Стапара кренула још пре две године на новом путу између ова два села, који ће бити локалног карактера, али регионалног значаја.

Асфалтирано пет километара са сивачке стране, Фото А. Поповић
Пут ће директно повезати општину Кула са територијом Града Сомбора и посредно са општином Апатин и граничним прелазом према Хрватској код Богојева.
Сивац у општини Кула и Стапар код Сомбора досад је повезивао атарски пут од 12 километара, а асфалтни ће бити дуг 15,8 километара, од чега ће 6,7 километара бити у стапарском, а остатак у сивачком атару. Изградња пута од Сивца је почела у мају ове године, а каснила је у поређењу са деоницом од Стапара због експропријације њива за постављање асфалта, као и због археолошких истраживања на овој траси, која су започета у новембру прошле године.
- Археолошка ископавања, чија се друга етапа одвијала упоредо са изградњом пута и завршена је крајем октобра, успорила је наше радове за два-три месеца. Ипак смо успели да асфалтирамо пет километара правца према Стапару, а сад смо у припремама за демонтирање и изградњу новог моста преко Малог бачког канала, на 7. километру саобраћајнице коју правимо - рекао је за "Новости", Саша Лаловић, шеф градилишта из врбаског "Екстра-ауто транспорта", које је извођач радова.

Лакше до њива, брже до границе, Фото А. Поповић
За потребе новог пута биће реконструисан и тзв. Велики мост у Сивцу преко Великог бачког канала (ВБК) како би такође био ојачан за прелазак теретних возила, тежих од пољопривредних машина којима је досад служио за одлазак до њива. Овај мост и бетонски пут пре и после њега, иако су на самом почетку нове саобраћајнице, биће реконструисани на крају посла.
- Радимо асфалт са еруптивним каменом, који повећава отпорност пута на притисак и хабање. Пут ће сада бити широк 5,5 метара, али остављамо простор да он у другој фази буде проширен на 7,2 метра. Са стапарске стране досад је изграђено четири, а са сивачке пет километара пута, који ће бити завршен и отворен идуће године - рекао је Лаловић.
За изградњу пута од Сивца до стапарског атара обезбеђено је 700 милиона динара, највећим делом из Управе за капитална улагања Војводине. Дејан Алексић из Савета за саобраћај општине Кула напомиње да ће тај пут олакшати приступ њивама, боље повезати насеља у Бачкој и скратити релацију за теретни саобраћај до будуће Луке Апатин и, као обилазница, сачувати од оштећења уличне коловозе у Сивцу, Кљајићеву, Сомбору и Стапару.

Деоница од Стапара раније започета, Фото JKP Prostor
ПРИКЉУЧАК НА "ОСМЕХ ВОЈВОДИНЕ"
АЛЕКСИЋ истиче да је посебан значај новог пута у томе што ће бити прикључак општини Апатин на "Осмех Војводине", будућу брзу саобраћајницу од Бачког Брега на мађарској до Накова на румунској граници.

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја
ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. у 13:58

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (1)