ПРЕДИЋЕВ ВЕЧНИ ТРАГ У БЕЧЕЈУ: Чувени српски сликар насликао 63 иконе у цркви Светог Ђорђа
ОСЛИКАВАЈУЋИ 63 иконе на иконостасу у Цркви Светог Ђорђа, један од највећих српских сликара Урош Предић оставио је неизбрисив траг у Бечеју, вароши са бачке стране питоме Тисе.

Фото Б. Грујић
Рођен пре 165 година, 7. децембра 1857, у банатском селу Орловат, чувени сликар је пре 120 година, сликајући иконостас ове православне светиње, направио право светско чудо оставивши у њему 63 дела непроцењиве вредности.
И сам храм, који је поносни чувар Бечеја, грађен од 1851. до 1858. године у стилу касног класицизма, по много чему је јединствен. Највише због три торња - симбола Светог Тројства.Главни мајстор током изградње цркве био је Андрија Шмаус, а његов помоћник Мита Сомборски из Бечеја, док су иконостас и његову позлату радиле Бечлије: мајстор Јохан Кистнер и уметник Јараи.
- Врата храма су 7. децембра, на рођендан нашег чувеног сликара, који је у богатом опусу оставио 1.700 дела, увек широм отворена за све заинтересоване. Као и годинама уназад, организовали смо екскурзије и посете туриста, који су фасцинирани лепотом и светошћу икона у њему - каже Милан Оњин, директор Туристичке организације у Бечеју, не скривајући понос због великог интересовања многобројних туриста и намерника, који не пропуштају прилику да у тишини и миру цркве уживају у делима насталим испод кичице једног од највећих српских сликара.

Фото Википедија
Боравећи у Бечеју, Предић је за четири године, од 1889. до 1893, насликао престоне иконе са стојећим фигурама светитеља, над њима празничне иконе и представу Свете Тројице над царским дверима, а у највишој зони Распеће и овалне иконе са ликовима апостола, пророка и јеванђелиста.

Фото Б. Грујић
Занимљиво је да је Предић са тадашњим властима у Бечеју погодио посао осликавања икона за 12.000 форинти, а за ту суму новца је, примера ради, учитељ радио 12 година.
Да постоји нека "тајна веза" између Бечеја и Орловата, потврђује и иницијатива коју су културни посленици из Бечеја подржали: да у родном селу Уроша Предића идуће године почне изградња његове спомен-куће површине око 400 квадрата. Тиме ће бити обележен још један велики јубилеј: 70 година од смрти великог српског сликара.

Фото Б. Грујић
- Идеја је да туристи и љубитељи сликарства, посебно икона, после посете Орловату, родном селу прослављеног сликара, обавезно дођу и у Бечеј, да посете Цркву Светог Георгија и увере се у фасцинантни уметнички одраз Предићевих икона, које су јединствене у свету - објашњава Оњин и подсећа да је Урош Предић један од наших највећих портретиста и сликара дела са историјском тематиком, од којих су најпознатији "Сеоба Срба", "Косовка девојка", "Херцеговачки бегунци", "Свети Сава благосиља Српчад", "Сироче на мајчином гробу"…
ДОНАЦИЈЕ
ПОДИЗАЊЕ Храма Светог Ђорђа у Бечеју било је прескупо за око две хиљаде житеља ове вароши. Занимљиво је да су изградњу помогла два цара - руски Николај Први са 16.000 златних форинти и аустријски Фрања Јосиф са 19.000.

Илустрација Новости
Препоручујемо

ВЕТРЕЊАЧE МАМЕ ГОСТЕ: Ветропарк "Алибунар" постао туристичка атракција
09. 12. 2022. у 06:33

ОЛИВЕР СТОУН О ВУЧИЋУ: Председник Србије добио велику похвалу од чувеног редитеља
05. 12. 2022. у 22:03

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)