УЧЕ БРИНУЋИ О ПРАСИЋИМА: Нова фарма у Пољопривредној школи у Футогу добила прве станаре

Здравко Грумић

16. 06. 2023. у 16:00

КАДА су завршене припреме до најситнијих детаља у новоизграђену и по највишим европским стандардима опремљену фарму свиња при економији Пољопривредне школе у Футогу стигли су први - станари. Усељен је први контингент прасића, будућих назимица врхунског генетског потенцијала, које су стигле као поклон.

УЧЕ БРИНУЋИ О ПРАСИЋИМА: Нова фарма у Пољопривредној школи у Футогу добила прве станаре

З. Грумић

Прошле недеље допремљено је првих пет а затим још шест елитних приплодних грла из двеју професионалних фарми (из Црвенке и Хртковаца). Уз њих је на поклон стигло и по тону одговарајуће сточне хране.

Нова фарма изграђена је донацијама некадашњих ђака ове школе и других дародаваца - привредника и институција које је окупио професор др Витомир Видовић, наш чувени генетичар животиња и пројектант бројних сточарских фарми широм света. Са прикупљених 300.000 евра, изграђена је и опремљена ова најсавременија фарма свиња, учионица на отвореном и огледно добро за вредне ђаке ове будуће елитне средње школе у области аграра.

- Ускоро ће да пристигне још 15 приплодних грла, тако да би их за почетак било више од 20, као што је и планирано. А насељавамо их постепено због процеса прилагођавања на нову средину и да би што боље формирали свој имунитет - објашњава професор Видовић и напомиње да се прво вештачко осемењавање нових назимица очекује у октобру месецу, кад оне буду физиолошки спремне.

Значајна добит

ПРВА прашења крмача, додаје професор Видовић, очекују се у фебруару или марту идуће године. Тада та фарма огледног карактера, улази у пун технолошки систем. Ако годишње, како је планирано, 20 до 30 крмача опрасе од 600 до 900 прасади, та производња даће и значајну финансијску добит за Пољопривредну школу у Футогу, која је лане прославила 75. годину од оснивања.

Све стручне захвате, од узимања и прераде семена, вештачког осемењавања, храњења и неге животиња и друге послове обављаће ученици кроз стручну праксу, уз подршку својих професора сточарства и ветеринарства. То ће како каже професор Зоран Милекић, бити својеврсна савремена школа свињарства на отвореном, јединствена у нашој земљи.

- Добри ђаци имају прилику да, чим заврше школу, добију овде на нашој економији посао па ће тако неки од њих моћи да раде и у овој нашој савременој фарми - додаје Милекић.

Међу неколико ученика који су обавили претовар допремљених прасади био је и Душан Шкорић из трећег разреда, будући ветеринарски техничар.

Квалитетна опрема

НА фронталном зиду нове фарме свиња при школској економији постављене су плоче са именима и називима донатора.

- Објекат има око 450 квадратних метара и може да ради наредних 100 година. - Опрема ће бити мењана, вероватно, сваке две до три деценије, такав је квалитет - објашњава професор Видовић.

- Имаћемо овде одличне услове за учење најсавременијих технологија као и за практичну наставу. А много лакше ће нам бити и храњење животиња и чишћење просторија одгајалишта, јер је овде опрема врхунска - истиче Шкорић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСПЛОЗИЈЕ ATACMS РАКЕТА ОДЈЕКУЈУ РУСИЈОМ: Украјински дронови запалили фабрике, блокирали летове (ВИДЕО)

ЕКСПЛОЗИЈЕ ATACMS РАКЕТА ОДЈЕКУЈУ РУСИЈОМ: Украјински дронови запалили фабрике, блокирали летове (ВИДЕО)

У НАПАДУ украјинских дронова на Русију током ноћи запалио се резервоар за гас у Казању у Републици Татарстан и дошло је до проблема у водоснабдевању у граду Енгелс у Саратовској области, а није било повређених, саопштили су званичници.

14. 01. 2025. у 09:17

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство