ЗМИЈАЊСКИ ВЕЗ ПРЕД БАНАЋАНИМА: Сарадња Кикиндског и Музеја Републике Српске из Бањалуке (ФОТО)
ЈЕДИНСТВЕНИ вез са Змијања код Бања Луке, мотиви извезени крстићима плавог конца на белом ланеном платну, први пут је представљен у Кикинди.
Фото: Р. Шегрт
У пространој галерији "Нова" овдашњег Народног музеја приказана је ова народна уметност на бошчама, рукавима женских кошуља и хаљина, те пешкирима, али и накит са мотивима веза који је постао прво нематеријално културно добро из БиХ и Републике Српске које је УНЕСКО уписао на своју листу.
- Овај вез потиче са Мањаче, родног краја писца Петра Кочића, а Змијање припада динарској области где су жене одвајкада показивале посебно умеће. Овај ручни рад практиковале су зими, када нису имале много посла, а стварајући дивне примерке веза показивале су лепоту свог краја, али и своје емоције. Срећом, вез и његова вредност, као део идентитета људи са Змијања, препознати су и у савременом добу, па га дизајнери и занатлије примењују на одећи, накиту, предметима употребне вредности... - објашњава етнолог Данијела Ђукановић, ауторка изложбе и музејски саветник у Музеју Републике Српске, чија сарадња са Кикинђанима је анимирала и удружења из села чији становници потичу из Босанске крајине.
Тако су на изложбу позване чланице удружења жена из Накова, Банатског Великог Села, Нових Козараца и Руског Села, са којима ће - како најављује Лидија Милашиновић, директорка Народног музеја у Кикинди - организовати и дружење, као могућност да прикажу шта имају од змијањског, али и другог веза. У плану је, сазнајемо, и организовање радионица...
Валентина Мицковски, чланица Градског већа у Кикинди, која је задужена за културу и образовање, уз задовољство због успостављања сарадње са бањалучком установом, каже и да ће изложба "Змијањски вез, светско нематеријално наслеђе" у овдашњем Нардоном музеју бити отворена до 30. августа.
Боје
- ЗМИЈАЊСКИ вез ради се само тамно плавом бојом, а преовлађују различите геометријске композиције, претежно мотиви ромба и јабуке. Највише је присутан на женској православној народној ношњи, мање на мушкој, и то је једини вез у Босни и Херцеговини који је рађен у једној боји. Иначе, православно становништво вез је радило најчешће у четири, а католичко у две боје - прецизира Данијела Ђукановић из музеја РС.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
ФАРМЕР ОСТАВИО 5 КРАВА НА ПУСТОМ ОСТРВУ: 130 година касније научници нису могли да верују шта виде
ПРИЧА о пет крава остављених на изолованом острву Амстердам у Јужном океану прерасла је у једно од најнеобичнијих поглавља модерне биологије.
14. 05. 2026. у 14:24 >> 20:55
Коментари (0)