БОРОВНИЦА РАЂА ИЗ САКСИЈА: Завршена берна на платнажама Ивана Гагића, економисте из Параћина

Зорана Рашић
Зорана Рашић

11. 07. 2023. у 16:10

УЗГОЈ боровнице у Србији постаје све интересантнији, али је започињање производње прави изазов - и финансијски, и у смислу знања - а међу малобројним произвођачима је и Иван Гагић (40) из Параћина, дипломирани економиста на доброј позицији у оближњој Цементари.

БОРОВНИЦА РАЂА ИЗ САКСИЈА: Завршена берна на платнажама Ивана Гагића, економисте из Параћина

фото: З. Рашић

На његовој ограђеној плантажи - одмах уз регионални пут ка Јагодини, преко пута Индустријске зоне у Змичу, по свему налик најмодернијима у Холандији, Немачкој, Француској, Пољској... - свих 2.100 биљака је у саксијама. Међусобно су удаљене до 90 центиметара, међуредни размак је око два и по метра, а ту су још противградна мрежа, те аутоматизовано управљање наводњавањем и прихраном. Технолог редовно прати засад и за сваку биљку је програмирано колико током дана добија воде, а колико хране. Ђубриво до саксија стиже путем капљача и прихрана се одмах коригује, у складу са променама на биљкама...

- Мало је плантажа боровнице које се напајају струјом из обновљивих извора енергије, а нама соларни панели производе струју за покретање пумпи - објашњава Иван који се пре непуне четири године упустио у овај подухват, определивши се за гајење у саксијама, па сада има 2.100 садница сорте дјук, у трећој години вегетације.

Његове боровнице сазревају половином јуна, а берба се завршава током десетак дана јула. Са десетак радника и приносом од килограм и по по биљци, управо је окончао другу сезону бербе, која се обавља ручно и сукцесивно - како бобице сазревају. И, са засада на 65 ари комплетан род већ је завршио у хладњачи једног откупљивача у Крушевцу, одакле ће пут тржишта у Србији, Европи и Русији.

- Овим начином садње, оптималан род од три и по килограма по стаблу постиже се после четврте године, када би требало да имамо и до седам тона у сезони. Иначе, Холанђани су пионири у оваквом узгоју и тврде да бу биљка, по постизању пуног рода, још бар наредну деценију требало да даје свој максимум. Нажалост, нема банака које хоће да прате заснивање мањих плантажа, а због скромних површина нема ну услова за добијање средства из европских фондова. Штавише, као и лане, откупљивачи су на почетку бербе понудили прихватљиву цену, од 5,5 до шест евра, али је она крајем јуна пала на мање од три по килограму, што је потпуно неисплативо за инвестицију која би требало да се врати за пет година. Оптимална цена је око пет евра - закључује Гагић, наводећи да су зато многи боровничари су били у искушењу да плод оставе неубран, или да га прераде у сок, јер се не исплати плаћати бераче и ђубриво.

Како каже, у Србији још увек не постоји плантажа боровнице у саксијама која је старија од 4 до 5 година, тако да нема упоредивог искуства. Ово је заиста новитет, мада интересовање воћара за боровницу све више расте и поред тога што нема банака које хоће да прате заснивање мањих плантажа, а због површине, нема услова ни за конкурисање за ИПАРД кредите из европских фондова.  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (1)

ГОЛЕАДА ХУМАНОСТИ ФУДБАЛЕРА ВЕЛИКОГ СРЦА: Фондација Моззарт донирала 7.820.000 динара током Суперлиге