ЗА БОЉИ ПСИХОМОТОРНИ РАЗВОЈ БЕБА: Пројекат Дома Здравља „Нови Сад“ и Градске управе за здравство

Љ.П.

11. 08. 2023. у 13:49

ДОМ ЗДРАВЉА „Нови Сад“ и Градска управа за здравство реализују пројекат „Школа психомоторног развоја беба од рођења до прве године живота“, а који је део програма рада Градског центра за унапређење репродуктивног здравља у Алмашкој 4.

ЗА БОЉИ ПСИХОМОТОРНИ РАЗВОЈ БЕБА: Пројекат Дома Здравља „Нови Сад“ и Градске управе за здравство

Фото: Профимедиа/Фото: Н. Фифић

Због великог интересовања родитеља, „школа“ ће се одржавати једном недељно у трајању од 90 минута.

Капаситет у сали је 12 особа са бебама, а први део од 30 минута резервисан је за теоретски део, а исто толико времена за практични, колико је времена дато и за постављање питања.

Предавања и практичан рад одвијаће се по триместрима, у свакој недељи ће се обрађивати један триместар, тако да ће до краја месеца бити савладан читав психомоторни развојни ток.

Тачне информације у вези са датумом предавања, сатницом и пријављивање могу се наћи на сајту Дома здравља „Нови Сад“.

Сврха пројекта, како предочавају у Дому здравља „Нови Сад“ је да родитељима олакша праћење процеса који су од велике важности за правилан психомоторни развој бебе, од рођења до краја неуромоторног развоја. У првој години живота се по први пут одвијају процеси буђења развојних путева и утискивања у централни нервни систем. Развојни путеви су у интеракцији са многим системима организма детета од чулних, нервних, мишићних, сензорних, сазнајно-спознајних, интелектуалних, емотивних.

Сви ти повезани системи се буде и развијају по први пут у животу одојчета и тада је потребно поставити добру основу и извући ннајвећи капацитет свих функција. Кроз овакав рад лако се могу уочити одступања у неком од ових система, који могу да поремете читав даљи развојни ток. У том случају, могу се дефинисати разлози одступања, а самим тим и да се правовремено реагује.

Неопходност и значај пројекта „Школа психомоторног развоја беба од рођења до прве године живота“ огледа се и у статистичким подацима који нам говоре о великој присустности неправилне постуре тела код деце, од најранијег предшколског узраста па до 21-25. године живота. Ако се дода и актуелни стил живота, уз претерану употребу тв, таблета, телефона, свему томе не иде у прилог и запуштен психомоторни развојни ток у првој пресудној години живота.

У физиотерапетској пракси, како даље објашњавају у Дому здравља „Нови Сад“, јасно може да се сагледају развојни дефицити код одраслих, као што су лумбални и цервикални синдроми. Проблеми у посебно изражени код принудних, дуготрајних положаја у професионалном раду где последице непотпуне развојне структуре показују патолошке промене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЉУБИТЕЉИ ТЕНИСА У ШОКУ: Јаник Синер, који не може да игра због допинга, покренуо фондацију да и други постану светски број 1