КО ЈЕ ХЕРМАН ХЕЛФГОТ? Сећање на последњег зрењанинског рабина
ПОВОДОМ обележавања 82. године од депортације Јевреја из Зрењанина и Баната, у петак, 18. августа у 11.30 часова у Музеју у Зрењанину отвара се изложба посвећена Херману Хелфготу, последњем зрењанинском рабину, у организацији Јеврејске општине Зрењанин и посетиоцима ће бити доступна до 13.септембра.

Музеј Зрењанин
Херман Хелгот је био последњи предратни рабин у тадашњем Петровграду, данашњем Зрењанину, рођен 1913. године у Беодри, како се некада звало село Ново Милошево, у кући која је била у склопу синагоге.
- Од родне Беодре, преко Сарајева, Беча, Будимпеште, Великог Бечкерека (Петровграда), Штипа, Нирмберга, Берген Белсена, Келна и Савиона приказан је Херманов изузетно богат и занимљив живот кроз изложбу фотографија и личних предмета - каже Биљана Димкић Крчмар, историчар уметности зрењанинског Музеја, уз напомену да су Изложбу приредили Драган Раушки, Саша Стокић, Искра Попов и Сенка Влаховић.
Иначе, Херман Хелфгот, школовао се у Бечу и Будимпешти, где је докторирао филозофију и стекао звање рабина, а повратком у Југославију, 1940. године постављен је за рабина Јеврејске општине у Петровграду.
Током Другог светсккг рата био је заробљен и одведен у логор Лангвасер у Немачкој, одакле је 1945. године са групом британских официра успео да побегне и организује спасавање преживелих у логору Берген Белсен, у коме је затечено око 60.000 Јевреја.
Након рата, преко Црвеног крста Херман сазнаје да му је цела ужа и шира породица страдала у холокаусту и доноси одлуку да се посветити својим преживелим сународницима, а Енглези га именују за врховног рабина британске окупационе зоне, након чега се 1948. године преселио у Израел, где је обављао На тој дужности остаје од 1945. до 1948. године. Након тога се пресељава у Израел, где је обављао дужност рабина у Савиону, све до 1970. године и управо у том периоду настају његова најзначајнија дела, Јевреји у Келну (1960), Јеврејски календар (1960), Равноправни или трпљени (1960), Историја Јевреја Оснабрика (1969), Празници и обичаји Јеврејства (1967), као и најопширније дело Јевреји у Доњој Саксонији (1979).
Добитник је највишег немачког одликовање за животно дело 1998. године , а након смрти сахрањен је у Савиону, а његова богата оставштина чува се у Архиви Јад Вашема.

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)