ГОДИШЊИЦА ДЕПОРТАЦИЈЕ ЈЕВРЕЈА: Зрењанин не заборавља страдале у Другом светском рату (ФОТО)
КОМЕМОРАЦИЈА поводом 82. годишњице депортације Јевреја из Зрењанина и Баната одржана је на Меморијалном јеврејском гробљу у Зрењанину, а истовремено откривен је споменик са именима свих страдалих 1941. године.

град Зрењанин
Комеморацији је присуствовала заменица иМисије Амбасаде Израела у Србији Александра Бен Ари, уз градоначелника Зрењанина Симу Салапуру, представнике Савеза јеврејских општина Србије, јеврејских општина Београд, Нови Сад, Суботица, Кикинда, Панчево и Зрењанин, Жидовске општине Сплит и преживелих учесника Холокауста др Теодора Ковача и Естер Бајер.
- Поносни смо на чињеницу да је Зрењанин први град у Србији у којем је постављено спомен обележје „Камен спотицања“ у знак сећања на припаднике Јеврејске заједнице које су биле жртве Холокауста. Спомен обележје је постављено на пет локација, за породице Елек, Екштајн, Ђарфаш, Кунстлер и Ивањи и те жртве не смеју бити заборављене и не смемо их се сећати само на годишњицу страдања, већ свакодневно кроз свој живот и рад – рекао је градоначелник Зрењанина, наводећи да споменик на Меморијалном јеврејском гробљу не треба да буде само место туговања, већ место подсећања на страхоте рата и опомена за све будуће генерације.
Августа 1941. године, око 1.300 Јевреја, ухапшених претходних дана у Петровграду и околини, спроведено је до обала Бегеја и подељено у две групе. У првом транспорту шлеповима у смрт су послати старији, а у подне, по највећој летњој жеги, жене и деца, без хране и воде, у претрпаним шлеповима по несносној врућини.
У Београду су мушкарци затворени у "Топовске шупе" и одатле систематски вођени на стрељање у Јајинце и ледину поред села Јабука, надомак Панчева, док су се жене и деца налазили у логору смрти "Сајмиште", где су целу зиму морени хладноћом и глађу. У периоду од јануара до маја 1942. године, преживели заточени су угушени у "душегупкама", камионима који су специјално за Јевреје допремљени из Берлина.
Након кадиша, јеврејске молитве за преминуле, коју је изрекао Исак Асијел, врховни рабин Јеврејске заједнице у Србији, представница Амбасаде Израела Александра Бен Ари је са Љиљаном Попов открила споменик и положила венац.
Изложба у Музеју
Поводом обележавања 82. године од депортације Јевреја из Зрењанина и Баната у Музеју у Зрењанину је отворена изложба посвећена Херману Хелфготу, последњем зрењанинском рабину.
Препоручујемо

СНИМАК ИЗ ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА: Сукоб совјетске артиљерије са немачким снагама (ВИДЕО)
17. 08. 2023. у 11:14

АМЕРИКА БЕСНА ЗБОГ ОДБИЈАЊА КИЈЕВА ДА ПРИЗНА РУСКЕ ТЕРИТОРИЈЕ: Ево зашто су пропали преговори у Лондону
ПРЕГОВОРИ о окончању конфликта у Украјини, који су требали бити одржани данас у Лондону на нивоу министара спољних послова Велике Британије, САД, Француске, Немачке и Украјине, одложени су након што су амерички званичници отказали учешће.
23. 04. 2025. у 16:24

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)