РОДЕ ОПЕТ СЛЕЋУ У ТРСТЕНИК: Број становника у Расинском округу опада, али у једној општини беба је све више (ВИДЕО)
ВИШЕ од 750 беба родило се у Трстенику од 2020. године, показује истраживање „Новости“.
Феномен већег броја новорођенчади утолико је значајнији што се ова општина, попут многих у Србији, бори са неповољном демографском сликом, коју илуструје податак да је између два пописа, 2011. и 2022. године, изгубила 6.800 становника.
„Формула“ чија примена има као резултат да је само у првих осам месеци рођено 140 беба, крије се у вантелесној оплодњи, већим улагањима у здравствену заштиту жене и деце. Трстеник је практично први у Србији почео са максималним релаксирањем критеријума за финансијску подршку у поступцима ВТО. И данас у томе предњаче: права на суфинансирање поступка имају жене до чак 48 година старости.
- Заиста смо се трудили да стимулишемо жене на рађање и да будемо продужена рука популационој политици Владе, Министарства здравља и општине - наводи за „Новости“ др Драгица Гочанин Пејчић, начелница Службе за здравствену заштиту жена. - Успели смо да последње три до четири године број беба буде исти или већи. Већ 2020. године имали смо конкретне резултате: међу 252 бебе, било је 37 које су у својим породицама треће дете и чак 10 породица које су добиле четврто дете.
Правилници за суфинасирање ВТО редовно се усклађују са правилником РФЗО, али су са снижавањем критеријума за добијање средстава кренули раније и још увек предњаче у неким елементима. Парови у Трстенику који имају проблем са стерилитетом годинама већ могу да добију потпору за поступке у иностранству и у Србији, суфинансира се и секундарни и мушки стерилитет, неограничен број покушаја ВТО.
Борба на два фронта
- Не заборавите да смо до тих резултата дошли упркос ковид инфекцији, некако смо се истовремено борили и против вируса и против демографксих показатеља - напомиње у разговору за „Новости“ др Жаклина Ристић, директорка ДЗ „Сава Станојевић“. - Улагање у здравство је од круцијалног значаја, то је, као и инвестиција у образовање, основа сваког друштва. Медицина стално напредује и то морамо да пратимо.
Резултат: три бебе дошле су „из епрувете“ прошле године, а једна трудноћа је у току. У задњих пет година финансирано је 17 покушаја вантелесне оплодње. Парови добијају по 300.000 динара.
- Све потребне анализе, припреме за ВТО, могу се обавити у нашем Дому здравља и у Општој болници Крушевац, односно у ЗЗЈЗ у том граду - предочава др Гочанин Пејчић.
- Од ултразвука, лабораторијских анализа, тестирања плодности. На крају, и трудноћа се овде води све до тренутка порођаја. Набављени су најсавременији уређаји, 4Д ултразвук, микрископ за цитоскрининг, тако да радимо и све експертске и интернистичке прегледе, припреме за царски рез, епидурал, тестове.
У Дому здравља "Др Сава Станојевић" раније је основано Саветовалиште за репродуктивно здравље, где се осим скрининга и папа тестова ради и провера малигних лезија. Пристигли су и млади гинеколози са специјализације и сада их у Служби има четворо. Раде и тестирања јајника, грлића материце и мање интервенције апаратом за радиоталасе. Циљ је да жена на време препозна ризике и чува репродуктивно здравље.
Посебно су биле охрабрене да рађају и жене са инвалидитетом. Захваљујући пољској амбасади,Трстеник је добио и модеран гинеколошки сто за преглед здравствено угрожених жена, оних које се теже крећу због болести, аутоимуних стања или година.
Пораст беба примећују и на педијатрији.
- Трстеник ни у време када је овде живело 80.000 људи, а привреда цветала није имао велики број новорођенчади, а дефинитиван пад је уследио 90-их година – каже за „Новости“ др Биљана Прокић, начелница Службе за здравствену заштиту деце са искуством од 39 година. - Региструјемо већи број картона, наталитет почиње да се поправља, иако када погледамо демографску слику видимо да нас је у целини мање. Оно што нама тренутно недостаје јесу лекари, имамо само троје специјалиста педијатрије и једног лекара опште праксе. Дневно прегледамо од 50 до 60 деце, а норматив је 30.
Породилишта нема 30 година
Трстеник нема породилиште већ 30 година. Нове бебе, међутим, поново долазе на свет. Некада су нестрпљиве и роде се у возилима хитне помоћи или у Дому здравља. Управо се то догодило у фебруару 2020. године, када је др Иван Милутиновић свог првог радног дана по повратку са специјализације породио суграђанку Даницу Ковачевић (27).
Лекари су ангажовани у чак три саветовалишта за децу различитих узраста. Педијатрија, односно два диспанзера, за предшколски и школски узраст, добили су и аутоклав, стерилизатор, нов ЕКГ, намештај, а почиње и реновирање целог одељења.
Највиталније службе Дома здравља, укључујући и патронажу, добили су нове колпоскопе, дефибрилаторе, микроскопе, дигиталне ваге, инхалаторе, нове санитете. Савезник у борби за сваку бебу постала је и нова дијагностика. Ускоро ће почети и снимање дечијих кукова.
БОНУС ВИДЕО - „НОВОСТИ“ ИСТРАЖУЈУ: Колико Трстеничана данас живи у овом граду, како се боре за сваку бебу?
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)