УЗ ЧЕТ БОТ ЛАКШЕ СЕ УЧИ: Са скупа на Филозофском факултету у Нишу предавачи поручили да вештачку интелигенцију треба укључити у наставу

Ј. ЋОСИН

14. 10. 2023. у 16:27

НА Филозофском факултету у Нишу је одржана четврта Међународна конференција на тему "Подучавање језика и култура у пост-методској ери", у организацији Департмана за англистику и Центра за професионално усавршавање.

УЗ ЧЕТ БОТ ЛАКШЕ СЕ УЧИ: Са скупа на Филозофском факултету у Нишу предавачи поручили да вештачку интелигенцију треба укључити у наставу

foto: J. Cosin

 Да је вештачка интелигенција постала део свакодневице младих и да је треба укључити у наставу, сагласни су предавачи из целог света, које је недавно угостио Филозофски факултет у Нишу.

Гости и предавачи из САД, Северне Македоније, Норвешке, Хрватске, Црне Горе, Бугарске, Белорусије, Немачке, Велике Британије и Србије окупили су се како би заједничким излагањем и разменом искустава, боље сагледали тренутно стање у настави и проучавању језика и културе, и како би уочили тенденције за будући развој.

Бројни истраживачи на пољу наставе језика, универзитетски професори, наставници из школа и студенти филолошких департмана имали су прилику да из свог аспекта испричају какво је стање у настави страних језика данас. Највише се говорило о вештачкој интелигенцији и такозваним чет бот разговорима, уз помоћ којих је могуће на брз и лак начин доћи до бројних информација.

Језик - баријера

ПРОФЕСОРКЕ Нина Ранђеловић и Наталија Милошевић су као представнице Удружење наставника енглеског језика Ниша, одржале презентацију која указује на важност учествовања у међународним пројектима.

- Наше две школе су, са нашим пројектима, новајлије у овој врсти стручног усавршавања. Уочили смо да велики број наставника других предмета не жели да учествује на оваквим пројектима због ниског нивоа језичке компетенције - истиче Милошевићева.

Међутим они скрећу пажњу да "чет бот" не би требало да пише радове уместо њих, али да може да им послужи као извор информација и нових идеја, преводилац, планер и слично. Због тога је заједнички закључак да вештачку интелигенцију треба укључити у редовну наставу, како би ђаци и студенти научили да је користе на прави начин, без злоупотребе.

- Заједнички закључак је да је вештачка интелигенција само једно наставно средство, које морамо да укључимо у наставу, због тога што ми припремамо радну снагу за наредних 20-30 година и то ће постати свакодневна потреба и употреба у будућности. Међутим, оно што је јако битно је да то не значи да наставници више нису потребни, само се њихова улога у школском систему мења. А можда и приоритети у самој настави, јер су сад информације доступније ученицима, али постоје други аспекти наставе којима наставници могу да се посвете - каже виши лектор Љиљана Марковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ЈЕ ТЕНИСКИ ЗЛИКОВАЦ: Изненађујуће речи Џона Мекинроа, ово је рекао о Надалу и Федереру