УЗ ЧЕТ БОТ ЛАКШЕ СЕ УЧИ: Са скупа на Филозофском факултету у Нишу предавачи поручили да вештачку интелигенцију треба укључити у наставу
НА Филозофском факултету у Нишу је одржана четврта Међународна конференција на тему "Подучавање језика и култура у пост-методској ери", у организацији Департмана за англистику и Центра за професионално усавршавање.

foto: J. Cosin
Да је вештачка интелигенција постала део свакодневице младих и да је треба укључити у наставу, сагласни су предавачи из целог света, које је недавно угостио Филозофски факултет у Нишу.
Гости и предавачи из САД, Северне Македоније, Норвешке, Хрватске, Црне Горе, Бугарске, Белорусије, Немачке, Велике Британије и Србије окупили су се како би заједничким излагањем и разменом искустава, боље сагледали тренутно стање у настави и проучавању језика и културе, и како би уочили тенденције за будући развој.
Бројни истраживачи на пољу наставе језика, универзитетски професори, наставници из школа и студенти филолошких департмана имали су прилику да из свог аспекта испричају какво је стање у настави страних језика данас. Највише се говорило о вештачкој интелигенцији и такозваним чет бот разговорима, уз помоћ којих је могуће на брз и лак начин доћи до бројних информација.
Језик - баријера
ПРОФЕСОРКЕ Нина Ранђеловић и Наталија Милошевић су као представнице Удружење наставника енглеског језика Ниша, одржале презентацију која указује на важност учествовања у међународним пројектима.
- Наше две школе су, са нашим пројектима, новајлије у овој врсти стручног усавршавања. Уочили смо да велики број наставника других предмета не жели да учествује на оваквим пројектима због ниског нивоа језичке компетенције - истиче Милошевићева.
Међутим они скрећу пажњу да "чет бот" не би требало да пише радове уместо њих, али да може да им послужи као извор информација и нових идеја, преводилац, планер и слично. Због тога је заједнички закључак да вештачку интелигенцију треба укључити у редовну наставу, како би ђаци и студенти научили да је користе на прави начин, без злоупотребе.
- Заједнички закључак је да је вештачка интелигенција само једно наставно средство, које морамо да укључимо у наставу, због тога што ми припремамо радну снагу за наредних 20-30 година и то ће постати свакодневна потреба и употреба у будућности. Међутим, оно што је јако битно је да то не значи да наставници више нису потребни, само се њихова улога у школском систему мења. А можда и приоритети у самој настави, јер су сад информације доступније ученицима, али постоје други аспекти наставе којима наставници могу да се посвете - каже виши лектор Љиљана Марковић.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)