КРПЕЉИ ОПЕТ АКТИВНИ, ПРЕНОСЕ ЛАЈМСКУ БОЛЕСТ: Вакцина се испитује у свету, познато хоће ли стићи и у Србију
ПОЧЕО је други период године када су активни крпељи, а који ако су заражени могу да пренесу лајмску болест, бактеријску инфекцију.

Фото: Free Images Pixabay
Да би се особа заразила, крпељ мора да проведе најмање 24 сата на кожи, а како из Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" наводе за Телеграф.рс, до инфекције најчешће долази када крпељ проведе више од 36 сати на кожи човека.
- Половина особа које се јаве са симптомима лајмске болести никада не види крпеља, из разлога што постоје три развојна облика крпеља (ларва, нимфа и адулт) од који су прва два облика веома малих димензија и особе их неприметно скину са коже - наводе из "Батута".
Објашњавају да постоје три фазе болести: рана локализована, у виду црвенила које се шири, уз појаву симптома сличних грипу (главобоља, грозница, малаксалост, болови у зглобовима), затим рана дисеминована, у којој долази до ширења болести, када се могу јавити менингитис, парализа лица, лајм кардитис (упала срчаног мишића), и последња - касна дисеминована, када се јављају касна неуроборелиоза (болест централног и периферног нервног система) и лајм артритис (упала зглобова).
Прва фаза траје месец дана, друга се развија до трећег месеца, а трећа фаза долази након три месеца од убода зараженог крпеља.
- Тежи облици неуроборелиозе су веома ретки. Лајмска болест није болест од које се умире, али може да доведе до инвалидитета и знатно смањи квалитет живота, уколико се не лечи на време. Морамо да нагласимо да је лајмска болест излечиво обољење уколико се препозна и лечи на време - истичу у Институту "Батут" уз напомену да се први симптоми бележе у периоду од 3 до 30 дана, а најчешће од 7 до 14 дана.
Хоће ли Србија увести вакцину?
Вакцина против лајмске болести на постоји. Ипак, позната америчка компанија "Фајзер" ради на њој и испитивање је у одмаклој фази у САД и Европи, међутим, у Институту "Батут" кажу да се за сада не очекује њена примена у Србији.
- Законом о заштити становништва од заразних болести и Правилником о имунизацији и начину заштите лековима дефинисане су заразне болести против којих се спроводи обавезна, односно препоручена имунизација. Лајмска болест није међу наведеним болестима, а такође, имајући у виду да је најављен тек почетак треће фазе клиничке студије од стране произвођача вакцине за сада се не очекује примена наведене вакцине у Србији - наводе из "Батута".
Иначе, лајмска болест откривена је 1975. године у граду Лајм, у Конектикату у САД, а у нашој земљи откривена је априла месеца 1987. године на подручју Београда. Реч је о системском обољењу које посебно напада кожу, нервни систем, зглобове и срце.
Према незваничним подацима, свака седма особа на свету имала је лајмску болест у неком тренутку живота, што је готово 15 одсто популације.
Према последњим подацима "Батута", у 2017. години у Републици Србији пријављено је укупно 544 случаја Лајмске болести (4,4 на 100.000 популације), од чега у централној Србији 223 оболелих (4.0/100.000), а у Војводини 88 случајева (4.7/100.000).
БОНУС ВИДЕО: КЊИГЕ И БИБЛИОТЕКЕ СУ НАШЕ СКЛОНИШТЕ: Други чувар времена је прошлост
Препоручујемо

ЧЕКА НАС ПОМЕРАЊЕ САТА: Колико је оно штетно по здравље - ова група је најугроженија
14. 10. 2023. у 11:27

ОТКРИВЕНИ НОВИ СЛУЧАЈЕВИ ЗАРАЗЕ: Грозница Западног Нила се и даље шири Србијом
10. 10. 2023. у 08:09

ФРАНЦУСКИ ДОКУМЕНТ: Русија ће напасти Балкан за три до пет година, Европи прети велики рат
ФРАНЦУСКЕ власти сматрају да је 2030. године могућ велики сукоб у Европи, а у који би била увучена Француска и њени савезници, наводи се у „Стратешком националном прегледу“ те земље за 2025. годину.
15. 07. 2025. у 11:22

"ЗАШТО НЕ УДАРИШ НА МОСКВУ?!" Детаљи разговора Трампа и Зеленског, на Русију ће падати ракете које Срби памте по злу?
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп разматра могућност да Украјини пошаље крстареће ракете Томахавк, преноси Вашингтон пост позивајући се на извор упознат са разговорима у Белој кући. Наведене ракете се још увек не налазе на званичном списку, али би могле бити укључене у каснијим пакетима помоћи.
15. 07. 2025. у 09:36

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)