ЈЕСЕЊИ РАДОВИ У ВОЋЊАЦИМА: Након опадања лишћа, у воћњаку се обавља такозвана санацијска резидба
Уклањају се само суве, поломљене и болешћу заражене гране, јер су оне идеално место за презимљавање разних гљивица и штетних инсеката. Приликом резидбе на гранама не смеју да остају велике ране. Њих обавезно премазати калем-воском. Упоредо са резидбом са грана се отресају сасушени и трули плодови, сакупљају са земље и износе из воћњака, поручује дипломирани инжењер Ивана Глигоријевић, саветодавац за воћарство и виноградарство Пољопривредно саветодавне и стручне службе у Јагодини.

Фото:ПСССЈ
Следи прскање бакарним препаратима и минералним уљима, такозвано "плаво прскање". У јесен су на болести нарочито осетљива места где се откинула лисна дршка, па се зато и не препоручује прскање све док са стабла не опадне најмање 80 одсто лишћа.
-Још једна мера за заштиту од ниских температура током зиме је кречење стабала и дебљих рамених грана. Воћке се не крече да би се инсектима онемогућило презимљавање у кори стабла и ради заштите од глодара (зечева и срна), мада их креч у томе донекле омета, већ да за време зимских и ранопролећних сунчаних дана одбијају сунчеву светлост и топлоту. Кречењем стабла одлаже се почетак вегетације воћке у рано пролеће и тако избегавају оштећења на стаблу и пупољцима због наглих колебања температуре – наводи Ивана Глигоријевић.
Она додаје да је млада стабла потребно мрежицама заштитити од глодара који током зиме могу нанети велику штету.

"МЕЂУНАРОДНЕ ГРАНИЦЕ СЕ НЕ СМЕЈУ МЕЊАТИ СИЛОМ" Лицемерна изјава европских лидера - господо, а шта је са Србијом?!
ГРУПА европских лидера поручила је данас, након самита председника САД и Русије Доналда Трампа и Владимира Путина на Аљасци, да ће наставити да подржава Украјину која, како истичу, мора да добије чврсте безбедносне гаранције и једина може да одлучује о својој територији.
16. 08. 2025. у 12:35

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци
ПРЕДСТОЈЕЋИ састанак између председника САД Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина у петак на Аљасци долази у време када у америчкој администрацији готово да нема искусних стручњака за Русију, пише Фајненшел тајмс.
13. 08. 2025. у 11:24

ЦИФРА - БОЛИ ГЛАВА: Колику пензију прима Берчек? Сваког месеца на рачун му лежу ДВЕ СУМЕ
МНОГИ кажу да је Александар Берчек један од највећих глумаца на овим просторима, а он је свој таленат доказивао идући из улоге у улогу, и изнова показујући чари свог глумачког умећа.
15. 08. 2025. у 13:20
Коментари (0)