ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ШЕЋЕРНЕ БОЛЕТИ: Од дијабетеса у Суботици болује око 15.000 људи
У Суботици је регистровано око 15.000 оболелих од дијабетеса, а претпоставља се да у Србији болује око милион људи - речено је поводом Светског дана борбе против шећерне болести, који је обележен акцијом „Покрени се знањем, против дијабетеса“
фото:Ј.Л.
-Удружење за борбу против дијабетеса у Суботици броји 300 чланова што је мало јер у Суботици јер је оболелих много више – каже докторка Хајналка Пожар, председница суботичког Удружења за борбу против дијабетеса . - Светски дан борбе против дијабетеса усмерен на превенцију односно на рано откривање обољења. Сматра се да половина од укупног броја оболелих и не зна за своју болест. Оболелима је потребно обезбедити довољан број трачица за проверу нивоа шећера у крви, док је деци потребно обезбедити сензоре за континуирано праћење нивоа шећера у крви.
Дијабетес је хронична болест, утиче најпре метаболизам угљених хидрата, тако да ниво шећера буде повишан а то може да узрокује доста компликација, и то промене на крвним судовима, срцу, мозгу, на очима, доњим екстремитетима.
Компликације могу да буду веома озбиљне. Због тога је важно контролисање уноса угљених хидрата и праћења нивоа крвног притиска, масноћа и шећера у крви.
Препоручујемо
ВОЈСКА ЈЕ ДОНЕЛА ВЕСТ О КРАЈУ ВЕЛИКОГ РАТА: Суботица прославља 105 година од ослобођења
13. 11. 2023. у 18:46
УСПЕХ НА МЕЂУНАРОДНОМ САЛОНУ: Суботички урбанисти вратили се са признањем из Ниша
10. 11. 2023. у 16:19
ТРАЈАЛА ЈЕ 22 ДАНА: У Суботици представљена књига "Битка на Кајмакчалану"
10. 11. 2023. у 15:34
ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ОРБАНА: Ситуација је опасна, Европа је на прагу рата
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан изјавио је данас да је ситуација опасна и да је Европа на прагу рата.
15. 11. 2025. у 18:52
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.
13. 11. 2025. у 10:54
НАРОДНА ВЕРОВАЊА: Каква нас зима чека ако је ВЕДРО на Ђурђиц
СРПСКА православна црква и верници данас прослављају Ђурђиц, празник посвец́ен преносу моштију Светог Ђорђа из Никомидије (данашњи Измир) у Лиду, што је било испуњење његове последње жеље.
16. 11. 2025. у 17:05
Коментари (0)