ОСАМ ДЕЦЕНИЈА ПОНОСНО НОСЕ БАРЈАК СЛОБОДЕ:После 42 дана опсаде Краљево је крајем новембра 1944. године ослобођено од окупатора (ФОТО)
НАКОН троипогодишње окупације током које су немачки фашисти починили бројне злочине над невиним становништвом и исцрпљујућих борби за ослобођење града на Ибру, једне од најтежих у оквиру завршних окршаја за ослобођење Србије и Југославије у Другом светском рату, Краљево је 29. новембра 1944. године коначно дочекало слободу.

Народни музеј Краљево
Здружене јединице Народно ослободилачке војске Југославије (НОВЈ) и совјетске Црвене армије су након 42 дана опсаде, у ноћи између 28. и 29. новембра коначно прешле Ибар и ушле у опустошени град, стратешки веома важан у повлачењу немачке војске из Грчке. Управо због тога су окупатори и подигли мостобран око Краљева у дужини од око 35 километара, а немачке јединице, концентрисане у граду и околини, бројале су између 20.000 и 30.000 војника.

Народни музеј Краљево
- Ослобођењем Ниша и Београда онемогућено је повлачење немачке Групе армија "Е" из Грчке правцем Солун-Скопље-Ниш-Београд, а како је једини могући правац остао долинама Ибра и Западне Мораве, Краљево је добило важан стратешки положај. Услед таквог развоја ситуације немачки командант је издао наређење у којем се налагала одсудна одбрана Крагујевца, Краљева и Чачка - каже историчар архивиста Дарко Гучанин, директор Народног музеја у Краљеву.
Према његовим речима, прве борбе започеле су 16. октобра 1944. године окршајима мањег интензитета СС дивизије "Принц Еуген" са јединицама 3. српске бригаде НОВЈ код Чукојевца, а значајнији сукоби почињу 22. октобра.
- Интензивне боре трајале су до 2. новембра, али су виталне саобраћајне комуникације за евакуацију Групе армија "Е" остале под немачком контролом. Мостобран је био веома добро утврђен, а сем тога, Црвена армија није дејствовала онолико амбициозно колико су Немци предвиђали. Главнина људства и борбених ефектива Црвене армије задржала се у операцији ослобађања Београда, а потом су све њене јединице, осим 68. стрељачког корпуса, премештене на будимпештанско-бечки правац, док је тежиште борбених дејстава јединица НОВЈ пренето на Сремски фронт - појашњава Гучанин.

Народни музеј Краљево
Након успешног извлачења главнине немачке Групе армија "Е" из Македоније и са Косова и Метохије, краљевачки мостобран је после 17. новембра године изгубио свој значај.
- Већ 25. новембра немачке трупе су започеле повлачење и рушење објеката у Краљеву и околини. Немачко повлачење из самог Краљева почело је 27. новембра. Тог и следећег дана вођене су борбе на прилазима граду, а предвече 28. новембра ослободиоци су стигли до десне обале Ибра, док су јединице Црвене армије пружале интензивну артиљеријску подршку. У ноћи између 28. и 29. новембра ослободиоци су ушли у град - наглашава директор Народног музеја у Краљеву.
Тадашњи житељи Краљева су 29. новембра дочекали први дан у слободи. Одмах наредног дана, ослободилачка војска је са народом одала пошту стрељанима у масовној одмазди фашиста октобра 1941.
Краљево је ослобођење дочекало уз огромне људске и материјалне губитке, без зграде погодне за смештај војске, болнице, школа и јавних установа. Приликом повлачења 34. армијски корпус немачке војске је разорио железничку инфраструктуру, аеродром и сва важнија постројења.

Народни музеј Краљево
- Наша је дужност и обавеза да се са великим поносом и поштовањем сећамо херојских дела и жртава храбрих српских и руских бораца који су после великих борби 1944. године коначно унели барјак слободе у окупирано Краљево - поручује др Милан Матијевић, председник Друштва за неговање традиције ослободилачких ратова "Јово Курсула".

Г.Шљивић
Ослободиоци
У БОРБАМА за ослобођење Краљева на страни ослободилаца су учествовале 223. дивизија 68. корпуса 3. Украјинског фронта Црвене армије и 2. пролетерска дивизија 14. корпуса НОВЈ сачињена од 4. црногорске бригаде, 3. и 6. српске бригаде и поново основаног 2. одреда "Јован Курсула" састављеног углавном од локалних становника. Касније, 14. новембра, пристигле су и јединице 25. дивизије. Јединице НОВЈ бројале су око 5.700 бораца, док је црвеноармејаца било око 5.000.

Г.Шљивић

УМРО СРПСКИ ПЕВАЧ: Прославио се у познатом такмичењу
ДАНАС је преминуо певач Бранислав Банда, чувени поштар из такмичења „Никад није касно“.
21. 05. 2025. у 16:24

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ДАЛИБОР ЈЕ НАЈВИШИ ЧОВЕК У СРБИЈИ: Стопало му дуго скоро пола метра, а ево колико је он висок (ФОТО/ВИДЕО)
НАЈВИШИ човека Србије Далибор Мицић постаје све познатије име света филма и маркетинга.
20. 05. 2025. у 13:28
Коментари (0)