НАЈМУЗИКАЛНИЈЕ СЕЛО НА ПЛАНЕТИ : Ентузијасти истраживачи предочили неке од тамбурашких легенда Дероња
ЈЕДИНСТВЕНИМ предавањем Рајка Јовановића, књижевника и хроничара и његове ћерке Маје Јовановић, наставнице ромског језика у основној школи у Дероњама, у „Музеју тамбурица феста“ у Новом Саду, обележена је годишњица од отварање те културне институције.
Уз подршку Александра Антуновића, кустоса Музеја Војводине, они су први пут предочили истраживања на тему „Ромске тамбурашке легенде Дероња“, најтамбурашкијег села на планети и приказали богатство ромске музичке баштине у Бачкој, посебно у делу између Бача и Оџака.
Јовановићева, наставница ромској језика са елементима ромске културе, у основној школи „Вук Караџић“, истражује незаписану ромску књижевност и посебну област, о женама и о породицама чувених ромских тамбураша.
- Желимо да видимо шта се крије и ко стоји иза тог тамбураша, да то забележимо- каже Јовановићева.- Организовали смо радионице за децу на којима су се упознали са свим жичаним инструментима. Жеља је да сачувамо тамбурашку музику кроз младе, да наставе богату традицију.
Та тамбурашка традиција, како је на основу истраживања установио Рајко Јовановић, сеже далеко у прошлост, више од два века.
- Лоза дероњских тамбураша се протеже 250, 280 година уназад, о чему сведоче матичне књиге. Крајем 19. и почетком 20. века јављају се фамилијарни оркестри, који су носили епитет најбољих на Балкану и у Европи- каже Јоваовић.- Дероњски Роми су се бавили разним пословима али је најуносније било занимање музичара. У селу, није било куће без инструмента. То се одржало све до седамдесетих година прошлог века а много тога је осликано у филмовима „Скупљачи перја“, „Биће скоро пропаст света“ и „Погледај ме невернице“. Занимљиво је да све до деведесетих година прошлог века нико од тамбураша није завршавао основну школу. "Дероње је село од давнина", како каже сеоска химна и ту је потврђено да су за Роме музика и песма ритуал, празник, занос, посебно за своју душу.
Том приликом Рајко Јовановић је најавио и излазак његове књиге о дероњским тамбурашима. - На тој књизи радим и прикупљам податке већ 18 година и требало би ускоро да је завршим- потврдио је Јовановић.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)