МАНАСТИР КУВЕЖДИН ПОДИГАО СЕ ИЗ ПЕПЕЛА: Српска Света гора последњих година све више привлачи пажњу верника (ФОТО)
По Фрушкој гори, смештено је 16 српских православних манастира, који су се од првобитних 35 колико их је било у 16. и 17. веку сачували до данашњих дана.

Фото С.Костић
Управо захваљујући њима Фрушка гора добила је други назив српска Света гора или српски Атос. Из године у годину интересовање за верски туризам се повећава, што потврђују и из Туристичке организације Града Сремска Митровица, на чијој се територији налазе четири манастира и један из скорашњег времена. Највећу заинтересованост привлачи манастир Кувеждин код села Дивош, који се после 15 година откада је био у рушевинама, подигао из пепела и плени својом лепотом. Обнову манастирске цркве која је посвећена Светом Сави, помогло је Министарство културе, а уређење конака финансирала је Сремска епархија.
- Од 1942.године када су манастир Кувеждин усташе запалиле и протерале 60 монахиња, па све до 2008.године ту су биле рушевине. Црква је реконструисана, обновљена, стављена нова фасада, урађене су зидне иконе и унутрашња декорација на иконостасу, која је сва у позлати. Северна страна сазидана је, тако да је манастир ограђен, односно затворен са зидовима.– каже Љубиша Шулаја, директор Завода за заштиту споменика културе у Сремској Митровици.
Данашња црква, која је никла из пепела, налази се на темељима спаљене цркве и она је истоветна оној која је била грађена 1816.године. А урађена је помоћу старих фотографија које су остале сачуване.
- У пролеће 1944. године усташе су минирале цркву и конаке, заједно са економским зградама. Под рушевинама цркве остао је иконостас, рад академског сликара Павла Симића. Једна од монахиња овог манастира која се звала Јелена, вратила се у манастир и почела да спашава око 20 икона које је сакрила у манастирској капели, али је нажалост то платила својим животом. Усташе су је ухватиле како тражи иконе испод изгорелих делова цркве, стрељале и на њу набацале иконе. У Кувеждину је страдала архива, већи део библиотеке, део ризнице са црквеним сасудима, односно свете књиге и предмети- подсећа Шулаја.
КОНАКЕ ОБНОВИЛА ЦРКВА
Обнова Манастира Кувеждин започела је 1997. године, када је сремска епархија властитим средствима почела обнову три крила манастирских конака, који су подигнути крајем 18. и почетком 19 века. Радило се фазно, јер није било довољно средстава. Конаци и економске зграде су одавно завршени па су се тада и створили услови за живот манастирског братства.
Према записима фрушкогорски манастир Кувеждин подигао је последњи српски деспот Стефан Штиљановић 1520 године, а први пут се спомиње у турским документима 1566.године као '' манастир Свети Сава''. Историјски трагови воде, да је у овом манастиру настала светосавска химна, коју је написао непознати кувеждински калуђер.

Илустрација В. Н.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НЕ МОЖЕ ДА САКРИЈЕ ТУГУ: Дарко Лазић потпуно сломљен, јавно се огласио (ФОТО)
ПЕВАЧ се присетио свог покојног оца...
28. 04. 2025. у 19:35
Коментари (0)