ПУНО ЗДРАВЉА, СРЕЋЕ И СЛОГЕ: У Фрушкогорском манастиру Велика Ремета обележен Бадњи дан

С. М.

06. 01. 2024. у 18:00

У ФРУШКОГОРСКОЈ тишини, далеко од путева, скривен у долини, манастир Велика Ремета, уз велики број посетилаца паљењем бадњака обележио је Бадњи дан.

ПУНО ЗДРАВЉА, СРЕЋЕ И СЛОГЕ: У Фрушкогорском манастиру Велика Ремета обележен Бадњи дан

Фото С. Костић

У рајском врту Игумана Стефана, старешине манастира, окупила су се деца, њихови родитељи, старији грађани, како би присуствовали Божићном празновању, које се слави дан уочи најрадоснијег хришћанског празника рођења Исуса Христа- Божића.

Игуман Стефан пожелео је верницима, пуно здравља, среће и слоге, а затим причестио присутне, међу којима је било пуно деце.

- Долазимо породично у овај манстир скоро деценију. На Бадњи дан обавезно, волимо да слушамо игуманове беседе.- каже Стеван Пајић из Новог Сада.

У реплици Витлејемске пећине, јасле, слама, икона мајке божије и рођење Исуса, али и бадњак који се касније заложио.

Народно веровање каже, да на овај дан треба да се прашта и мири. Иначе, Бадњи дан је последњи дан и најстрожији дан Божићног поста.

За све присустне вернике монаштво манастира припремило је топло послужење.

Ову фрушкогорску светињу је основао краљ Драгутин крајем 14. и почетком 15.века и скоро читав век о њему нема писаних трагова. Први писани документ о манастиру је из 1509.године а прва значајна композиција живописаних фресака са примесама барокне уметности јавља се 1568.године. Манастир је прво велико страдање доживео 1716 године у рату између Аустроугарске и Турске, а онда у Другом светском рату.

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

Коментари (0)

ПОТРЕС У САУДИЈСКОЈ АРАБИЈИ: Тотални шок за Митровића и Сергеја (ФОТО)