МЛАДЕНЦИ ПУНЕ ПОЛИЦЕ: Библиотека у ивањичком селу Катићи јединствена по начину настанка

Владимир Илић

09. 02. 2024. у 19:04

У ИВАЊИЧКОМ селу Катићи, при Основној школи "Мићо Матовић", постоји вероватно јединствена библиотека у свету, и то по начину на који је настала и како је обогаћивала књижни фонд.

МЛАДЕНЦИ ПУНЕ ПОЛИЦЕ: Библиотека у ивањичком селу Катићи јединствена по начину настанка

Фото: В. Илић

 Наиме, још пре 44 године заживела је у овом месту подно Мучња идеја да се приликом склапања бракова младенци одлуче да дарују књигу овдашњој тада тек новооснованој библиотеци. Зато је ова библиотека позната као - библиотека љубави.

Сваки наслов поклоњен библиотеци уредно је убележен у регистар, па тако у овом документу стоји да су прву књигу поклонили брачни пар Стамболић 1980. године венчани у месној канцеларији, која се некада, такође налазила у овдашњој школи. Свака књига имала је посвету младенаца, коју су на дан крунисања своје љубави брачни парови остављали будућим нараштајима. Библиотека данас броји око 600 наслова, а међу њима су стручна литература из разних области, речници српског језика, а највише је, наравно, романа са љубавном тематиком.

Посвете

ШКОЛА у Катићима позвала је и остале брачне парове у Србији, уколико желе и могу, да им поклоне и пошаљу књигу након њиховог венчања. Тако би књижни фонд био увећан, а генерације ученика у овом прелепом селу у Ивањици би читали штиво које су им остављали младенци, па и њихове посвете које би сведочиле о једној љубави.

- Супруг и ја венчали смо се 12. маја 2012. године, и то у месној канцеларији Брезова. То нам је била жеља, јер смо обоје овде одрасли, завршили основну школу. По склапању брака даровали смо овој јединственој библиотеци књигу са посветом. Мислим да је то лепа традиција и надам се да ће и наредне генерације наставити овај обичај и да ће се такође венчавати овде - казала нам је Лела Димитријевић из Ивањице.

Директор школе Војсилав Миловић волео би, како каже, да се традиција некадашњих младенаца настави, али за то је неопходно да се обнови месна канцеларија, како би у њој, као некада, могла да се обављају венчања.

Фото: В. Илић

- Мислим да би за ову средину то много значило, јер без месне канцеларије, без школе, без продавнице... село ће изумрети, односно млади ће га напуштати. Зато бих волео да се канцеларија обнови и да се младенци опет венчавају овде и да оставе по књигу - рекао нам је Војсилав.

Емилија Перуничић, директорка библиотеке "Светислав Вуковић" у Ивањици казала нам је да је библиотека у Катићима сигурно јединствена по начину на који је настала.

- То је сеоско подручје, где нема књижара, нити места где можете да купите књигу и да допуњујете књижни фонд. Начин на који је настала библиотека у Катићима је уникатан у свету, и то је један веома леп пример како би и остала села могла да чине - рекла нам је Емилија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О ОРЕШНИКУ Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О "ОРЕШНИКУ" Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је да бојеве главе хиперсоничног система "орешник" могу да издрже екстремне температуре, упоредиве са температуром на површини Сунца.

21. 02. 2025. у 14:16

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

БИВША градоначелница Ниша, Драгана Сотировски, која је данас приведена у великој акцији полиције против корупције, са лисицама на рукама доведeна је у зграду Управе криминалистичке полиције у Нишу.

21. 02. 2025. у 13:38

ХЕЈ СЛОВЕНИ НИЈЕ БИЛА ЗВАНИЧНА ХИМНА СФРЈ: Многи не знају - користила је друга земља за време Другог светског рата

"ХЕЈ СЛОВЕНИ" НИЈЕ БИЛА ЗВАНИЧНА ХИМНА СФРЈ: Многи не знају - користила је друга земља за време Другог светског рата

ДЕЦЕНИЈАМА смо уз "Хеј, Словени" стајали мирно. Она је интонирана на разним јавним манифестацијама као национална химна, на државним свечаностима, утакмицама репрезентације, свим догађајима на којима се химне иначе изводе, али за скоро сво то време она није имала званичан статус. Шта се крије иза ове песме?

21. 02. 2025. у 21:21

Коментари (0)

МОРАЈУ ДА ПРИЧАЈУ СРПСКИ! ЈА МОГУ ДА ПОБЕГНЕМ, АЛИ НАТАЛИЈА... Никола Јокић о жени, деци, приватном животу