БУДУЋЕ ИНЖЕЊЕРКЕ ЕЛЕКТРОНИКЕ ИЗ НИША ДИГИТАЛИЗАЦИЈОМ ЧУВАЈУ КУЛТУРНО НАСЛЕЂЕ Баштина у 3Д моделу
АПСОЛВЕНТКИЊЕ Електронског факултета у Нишу - Александра Стојковић, Александра Динковић и Ана Јанаћковић - у 3Д направиле су моделе српских цркава, манастира, споменика и осталих важних објеката, па их посебним софтверима преносе у дигитални формат и чувају од заборава.

фото: Александра Стојковић
Са израдом 3Д модела споменика почеле су пре две године када су се први пут сусреле са том техником, а циљ им је, како кажу, да дигитализацијом култног наслеђа промовишу благо наше земље, али и да мотивишу људе да што чешће посећују музеје.
- Пре две године први пут среле смо се са овом техником и схватиле да се дигитализација увукла у многе дисциплине, па и у област заштите културног наслеђа. Постоји велика заједница архитеката, археолога, антрополога и заљубљеника у баштину било које врсте, који је неуморно претварају у електронску форму и тако додатно промовишу. Ми смо, уз помоћ Миљане Богдановић, започеле мисију очувања и заштите културне баштине од утицаја времена и апатије. Али, као инжењерке електронике, са техничким знањима из домена рачунарске графике, желимо и више: да кроз дигиталне садржаје пробудимо ангажовање и знатижељу код људи, јер ће траг наше културе и напретка остати поуздано сачуван - каже Александра Стојковић, која се за ову област заинтересовала кроз факултетски пројекат "Србија 3Д", па је са колегиницама одлучила да се опроба и у моделовању.
А, тај процес - назван полигонална геометрија - сличан је прављењу кућица од пластелина, али са прецизношћу лего коцкица, на пример. Друга техника, коју полако уводе, јесте фотограметрија, односно претварања 2Д слика у 3Д модел, уз помоћ сложених математичких алгоритама и скупу опрему, али уз још веродостојније резултате.
Обе Александре и њихова колегиница Ана, иначе, раде засебно, али на појединим пројектима чине тим. Тренутно је у процесу дигитализација пиротског Музеја Понишавља, а прототип апликације - прошлог јула - младе наде из Ниша представиле су и на Политехничком универзитету у Анкони.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)