БУДУЋЕ ИНЖЕЊЕРКЕ ЕЛЕКТРОНИКЕ ИЗ НИША ДИГИТАЛИЗАЦИЈОМ ЧУВАЈУ КУЛТУРНО НАСЛЕЂЕ Баштина у 3Д моделу

Ј. Ћосин

29. 02. 2024. у 05:00

АПСОЛВЕНТКИЊЕ Електронског факултета у Нишу - Александра Стојковић, Александра Динковић и Ана Јанаћковић - у 3Д направиле су моделе српских цркава, манастира, споменика и осталих важних објеката, па их посебним софтверима преносе у дигитални формат и чувају од заборава.

БУДУЋЕ ИНЖЕЊЕРКЕ ЕЛЕКТРОНИКЕ ИЗ НИША ДИГИТАЛИЗАЦИЈОМ ЧУВАЈУ КУЛТУРНО НАСЛЕЂЕ   Баштина у 3Д моделу

фото: Александра Стојковић

 Са израдом 3Д модела споменика почеле су пре две године када су се први пут сусреле са том техником, а циљ им је, како кажу, да дигитализацијом култног наслеђа промовишу благо наше земље, али и да мотивишу људе да што чешће посећују музеје.

- Пре две године први пут среле смо се са овом техником и схватиле да се дигитализација увукла у многе дисциплине, па и у област заштите културног наслеђа. Постоји велика заједница архитеката, археолога, антрополога и заљубљеника у баштину било које врсте, који је неуморно претварају у електронску форму и тако додатно промовишу. Ми смо, уз помоћ Миљане Богдановић, започеле мисију очувања и заштите културне баштине од утицаја времена и апатије. Али, као инжењерке електронике, са техничким знањима из домена рачунарске графике, желимо и више: да кроз дигиталне садржаје пробудимо ангажовање и знатижељу код људи, јер ће траг наше културе и напретка остати поуздано сачуван - каже Александра Стојковић, која се за ову област заинтересовала кроз факултетски пројекат "Србија 3Д", па је са колегиницама одлучила да се опроба и у моделовању.

А, тај процес - назван полигонална геометрија - сличан је прављењу кућица од пластелина, али са прецизношћу лего коцкица, на пример. Друга техника, коју полако уводе, јесте фотограметрија, односно претварања 2Д слика у 3Д модел, уз помоћ сложених математичких алгоритама и скупу опрему, али уз још веродостојније резултате.

Обе Александре и њихова колегиница Ана, иначе, раде засебно, али на појединим пројектима чине тим. Тренутно је у процесу дигитализација пиротског Музеја Понишавља, а прототип апликације - прошлог јула - младе наде из Ниша представиле су и на Политехничком универзитету у Анкони.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТО ЈЕ ИСТИНА Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

"ТО ЈЕ ИСТИНА" Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан назвао је на друштвеној мрежи Икс организацију УСАИД чудовиштем створеним да сломи, сруши и нагриза слободу и независност нација, након чега је милијардер Илон Маск на то одговорио "истина".

23. 02. 2025. у 15:10

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

ХУМАНОСТ ПОД РЕФЛЕКТОРИМА – НОВИ КУЛТУРНИ САДРЖАЈУ У ПРОСТОРУ ФОНДАЦИЈЕ MOZZART