ПРИЧА О ГЛОГОВЦУ НЕ ИДЕ У ЗАБОРАВ: Како је јагодинско село постало инспирација за књигу (ФОТО)
СЕЋАЊА савременика и живих сведока о догађањима и људима, историјске и податке из јагодинског музеја и Историјског архива Александар Јевтић (21) из Глоговца код Јагодине вешто је уткао у књигу "Село Глоговац код Јагодине", која је управо изашла из штампе.

FOTO: Privatna arhiva
Јевтић је успео да сакупи податке о историјату Глоговца кроз векове, као и легенде и истине овог краја, писао је о знаменитим личностима и ратовима у којима су страдали житељи Глоговца, те његова књига садржи приче које нису познате чак ни људима из овог села, илустроване занимљивим фотографијама. Архитекта Момир Коруновић, његов отац, протојереј-ставрофор Петар Коруновић, Богдан Ђорђевић, само су неке од личности родом из Глоговца, које је Јевтић "во вјек и вјеков" сачувао од заборава.
- Веома сам срећан што сам пронашао школско звоно које је тадашњи кнез Милан Обреновић поклонио сеоској школи 1870. године када је дошао на отварање школе. Тешко је око 40 килограма и високо око пола метра, а стајало је у школској шупи. Извадили смо га и очистили и замолио сам руководство школе да се оно постави као експонат, како би свако могао да га види, јер већина Глоговчана не зна какву реликвију има - наводи Јевтић, о коме су "Новости" писале када је лане у књизи "Плоча" и истоименпм филму овековечио прадеду Животију, успешном музичару.
Писао је и о пароброду "Морава" из времена Милошеве Србије, који је приликом прве пловодбе Великом Моравом прошао поред Глоговца, о археолошким проналасцима...
"Слободно можемо рећи да је књига конгломерат неколико дисциплина: историје, хронологије, као и српске друштвене грађе, свежих сећања и музејских и архивских факата", оцењује рецензент Душан Ж. Илић, дипл. психолог, књижевник и публициста.
Глумица Љиљана Стјепановић навела је да "захваљујући Јевтићевом таленту научила много о јагодинском крају, први пут чула за село Глоговац и велике људе из тог места који су својим талентом оставили трага не само у локалној средини, већ и широм Србије".
Фестивал изворне музике
ЈЕВТИЋ је основао и фестивал изворне музике "Дани Животија Јевтића", који ће бити одржан 11. и 12. маја. Поред тога што ће бити прилика да млади покажу свој мизички таленат, циљ фестивала је очување традиције јагодинског краја.

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)