ТРИБИНА И ИЗЛОЖБА ФОТОГРАФИЈА „ПОГРОМ 17 МАРТА 2004: Награђени злочин“ поводом двадесет година од Погрома на Косову и Метохији
ТЕМА мартовског погрома је исувише болна и осетљива за све СРбе а поготову за оне коју су мартовски погром брутално доживели.Поред тога ово је тема о којој се стално мора говорити.
Ово је између осталог у понедељак вече речено на трибини поводом двадесетогодишњице мартовског погрома на КОсову и Меотхији а која је одржана у Дому културе у Грачаници.На трибини под називом „Погром 17 марта 2004 –Награђени злочин“ учесници су указали на један од највећих злочина у савременој историји на овом подручју а изложба фотографија показује степен страдања Срба у том погрому марта месеца 2004 године.
- Оно што се десило 17 марта 2004 године , оно што је претходнило и што је створило једно плодно тле за тај стравичан погром у историјском смислу се може упоређивати и мерити са Вартелемејској ноћи из 1572 године или пак са далеко трагичнијој по обиму разарања и страдања Кристалној ноћи - указао је професор на Филозофском факултету приштинског универзитета са седиштем у Косовској Митровици Владан Виријевић истичући да за тај догађај српски наорд везује осећај бола и немоћи.
Да међународна заједница није успела да спречи нити је била свесна трагичних мартовских догађаја у том тренутку указао је истраживач–сарадник Института за политичке студије у Београду, историчар Стефан Радојковић.Он је подсетио да су дивљањем Албанаца били директно погођени и припандици УНМИК-а и КФОР-а и да је талас насиља спречио брзи долазак нових америчких јединица КФОР-а.
Иначе, у три дана насиља Албанаца над Србима 17. 18 и 19. марта 2004. године настрадало 10 Срба, срушено и запаљено 35 цркава и манастира, 935 српских објеката, од којих 738 српских кућа, 10 јавних објеката, школа пошта и домова здравља. Протерано 4.012 Срба из шест градова и девет села. Погром се догодио пред очима међународне војне и цивилне мисије на Косову и Метохији, Кфора и УНМИК –а када је на Косову и Метохији било 38.000 војника Кфора из 39 земаља као и 8.000 УН полицајаца из 52 земље. Ово је после јуна и јула 1999. године, био други велики прогон Срба са Косова и Метохије а поводо је био утапање албанске деце у реци Ибар код села Чабрта на Косову и Меотхији за које су албански медији оптужили Србе али се касније испоставило да су се деца током игре утопила бежећи од паса и да Срби нису имали никакве везе са њиховим страдањем.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)