ТРГОВИШТЕ ДРАЖЕ ОД АУСТРИЈЕ Свештеник Гојко о животу у туђини: Као народ треба да сачувамо душу, упркос бројним искушењима (ФОТО)

Јелена Стојковић

05. 05. 2024. у 16:07 >> 16:07

ЖИВОТНИ пут свештеника Гојка Остојића (39) по мало је необичан, а када каже људима да се из Аустрије са супругом и четворо деце вратио да служи у Трговишту, после евидентног чуђења уследи много питања, на које он има одговоре и врло радо својим парохијанима прича о предностима и манама печалбе.

ТРГОВИШТЕ ДРАЖЕ ОД АУСТРИЈЕ Свештеник Гојко о животу у туђини: Као народ треба да сачувамо душу, упркос бројним искушењима (ФОТО)

Фото: Ј.С.

Рођен је у Прњавору, његов је отац  трбухом за крухом кренуо да ради у Аустрију, а почетком ратних сукоба придружује му се и супруга са двојицом синова.

Фото: Ј.С.

 

- Као дете сам се преселио у Аустрију, у Линц. Моја породица је блискост са нашим људима тражила у цркви, а не у клубовима. Први сам свештеник у породици, али сам растао и васпитаван сам у духу православља, а највећи утицај на мене је оставила моја прабака. Када је дошло време уписао сам Богословију у Сремским Карловцима, а годину дана касније ми се придружио и брат - започиње причу свештеник Гојко.

Након Сремских Карловаца где је матурирао 2005, наставља школовање у Фочи где је био годину дана, па затим и у Минхену где је дипломирао и након тога почиње да ради у Аустрији најпре као вероучитељ.

- Супругу сам упознао преко заједничког пријатеља и пред крај 2008. дошао сам у Врање, био сам слободан јер је био распуст и желео сам да упознам Милену, са којом сам пре тога имао контакт само путем телефона. Купила ме је спонтаношћу и чињеницом да ме је одмах упознала са породицом. Пар месеци касније  постала је моја супруга и придружила ми се у Аустрији, а некако у том периоду сам рукоположен – прича отац Гојко Остојић.

У Аустрији се најпре родио њихов први син Миленко 2010. године, три године касније Василије, 2016. године Марта, а најмлађи Деспот 2020.

Многи би рекли идеалан живот, али Гојко је прижељкивао да се врати и одгаја децу у својој земљи. Мамио га је југ.

- Тамо је све другачије, парохијски живот диктира њихов начин живота, овде рецимо ако не стигнем до поднева да светим воду парохијани се забрину, а тамо сам почињао тек поподне кад људи дођу с посла. Релативно се касно јавила та жеља да се отварају цркве у Аустрији. Деведесетих је почела градња мала цркава у мањим местима у једној таквој парохији сам и служио, у Салфелдеру. Има доста нашег народа, раде људи тамо, али све је заиста другачије, не кажем да је лоше али мени лично недостајала је топлина коју сада осећам овде – искрен је свештеник.

Каже да тај дух да само ради и заради никада није био његова преокупација. Иако воли и поштује Аустрију јер је та држава прихватила многе наше људе, никада није имао осећај припадности. Обећавао је себи ако не успе раније, онда да ће задњих пет година службовати у Србији или у Републици Српској.

- Када је  сам то поменуо Милени, она је рекла „куда ти, ту и ја“. Растао је осећај да не могу да допринесем ту где јесам и максимално дам себе. Имамо већ три генерације пореклом Срба који живе тамо и многи не разумеју ваљаносрпски. Људи се интегришу и асимилишу, не видим ништа лоше у томе, али нисам видео себе у тој причи – каже овај свештеник.

Сада за себе са поносом каже да је срећан и испуњен човек. Деца му расту окружена љубављу. Воли своју парохију, у шали каже да су га људи  у Трговишту прихватили као „свог“ иако прича ијекавицу.

Фото: Ј.С.

 

 - Не могу ја да србујем у Аустрији, али могу у Трговишту. Нема ничег лошег у томе да желим да сачувам порекло. Свако има свој избор у живот. Постојала је та идеја да се проповед држи на немачком. није мени то било страшно, па ако треба и да проповеда на кинеском, јер мисија цркве је да приђе народу – сматра отац Гојко.

Он са својим народом у Трговишту има велике мисионарске планове. Каже да је најважније да као народ сачувамо душу.

- Новац ћемо зарадити и овде. Мање се зарађује, али се много лепше живи. Као народ треба да сачувамо душу и топлину, упркос бројним искушењима – сматра овај свештеник.

Фото: Ј.С.

 

Каже на крају да се он прилагођавао својим парохијанима у Трговишту, њиховим обичајима и традицији. Био је искрен према својим Пчињанима, а они су му узвратили љубављу за њега и његову породицу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

УНИВЕРЗАЛНИ ДАН ЗДРАВСТВЕНЕ ЗАШТИТЕ: Кључ ка једнакости и праведнијем друштву