ТРГОВИШТЕ ДРАЖЕ ОД АУСТРИЈЕ Свештеник Гојко о животу у туђини: Као народ треба да сачувамо душу, упркос бројним искушењима (ФОТО)

Јелена Стојковић

05. 05. 2024. у 16:07 >> 16:07

ЖИВОТНИ пут свештеника Гојка Остојића (39) по мало је необичан, а када каже људима да се из Аустрије са супругом и четворо деце вратио да служи у Трговишту, после евидентног чуђења уследи много питања, на које он има одговоре и врло радо својим парохијанима прича о предностима и манама печалбе.

ТРГОВИШТЕ ДРАЖЕ ОД АУСТРИЈЕ Свештеник Гојко о животу у туђини: Као народ треба да сачувамо душу, упркос бројним искушењима (ФОТО)

Фото: Ј.С.

Рођен је у Прњавору, његов је отац  трбухом за крухом кренуо да ради у Аустрију, а почетком ратних сукоба придружује му се и супруга са двојицом синова.

Фото: Ј.С.

 

- Као дете сам се преселио у Аустрију, у Линц. Моја породица је блискост са нашим људима тражила у цркви, а не у клубовима. Први сам свештеник у породици, али сам растао и васпитаван сам у духу православља, а највећи утицај на мене је оставила моја прабака. Када је дошло време уписао сам Богословију у Сремским Карловцима, а годину дана касније ми се придружио и брат - започиње причу свештеник Гојко.

Након Сремских Карловаца где је матурирао 2005, наставља школовање у Фочи где је био годину дана, па затим и у Минхену где је дипломирао и након тога почиње да ради у Аустрији најпре као вероучитељ.

- Супругу сам упознао преко заједничког пријатеља и пред крај 2008. дошао сам у Врање, био сам слободан јер је био распуст и желео сам да упознам Милену, са којом сам пре тога имао контакт само путем телефона. Купила ме је спонтаношћу и чињеницом да ме је одмах упознала са породицом. Пар месеци касније  постала је моја супруга и придружила ми се у Аустрији, а некако у том периоду сам рукоположен – прича отац Гојко Остојић.

У Аустрији се најпре родио њихов први син Миленко 2010. године, три године касније Василије, 2016. године Марта, а најмлађи Деспот 2020.

Многи би рекли идеалан живот, али Гојко је прижељкивао да се врати и одгаја децу у својој земљи. Мамио га је југ.

- Тамо је све другачије, парохијски живот диктира њихов начин живота, овде рецимо ако не стигнем до поднева да светим воду парохијани се забрину, а тамо сам почињао тек поподне кад људи дођу с посла. Релативно се касно јавила та жеља да се отварају цркве у Аустрији. Деведесетих је почела градња мала цркава у мањим местима у једној таквој парохији сам и служио, у Салфелдеру. Има доста нашег народа, раде људи тамо, али све је заиста другачије, не кажем да је лоше али мени лично недостајала је топлина коју сада осећам овде – искрен је свештеник.

Каже да тај дух да само ради и заради никада није био његова преокупација. Иако воли и поштује Аустрију јер је та држава прихватила многе наше људе, никада није имао осећај припадности. Обећавао је себи ако не успе раније, онда да ће задњих пет година службовати у Србији или у Републици Српској.

- Када је  сам то поменуо Милени, она је рекла „куда ти, ту и ја“. Растао је осећај да не могу да допринесем ту где јесам и максимално дам себе. Имамо већ три генерације пореклом Срба који живе тамо и многи не разумеју ваљаносрпски. Људи се интегришу и асимилишу, не видим ништа лоше у томе, али нисам видео себе у тој причи – каже овај свештеник.

Сада за себе са поносом каже да је срећан и испуњен човек. Деца му расту окружена љубављу. Воли своју парохију, у шали каже да су га људи  у Трговишту прихватили као „свог“ иако прича ијекавицу.

Фото: Ј.С.

 

 - Не могу ја да србујем у Аустрији, али могу у Трговишту. Нема ничег лошег у томе да желим да сачувам порекло. Свако има свој избор у живот. Постојала је та идеја да се проповед држи на немачком. није мени то било страшно, па ако треба и да проповеда на кинеском, јер мисија цркве је да приђе народу – сматра отац Гојко.

Он са својим народом у Трговишту има велике мисионарске планове. Каже да је најважније да као народ сачувамо душу.

- Новац ћемо зарадити и овде. Мање се зарађује, али се много лепше живи. Као народ треба да сачувамо душу и топлину, упркос бројним искушењима – сматра овај свештеник.

Фото: Ј.С.

 

Каже на крају да се он прилагођавао својим парохијанима у Трговишту, њиховим обичајима и традицији. Био је искрен према својим Пчињанима, а они су му узвратили љубављу за њега и његову породицу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)