ЗЛОЧИНИ И ЖРТВЕ СЕ НЕ СМЕЈУ ЗАБОРАВИТИ: На Кеју жртава рације одржан јавни час о масовном протеривању Новосађана априла 1941. године

З. ГРУМИЋ

15. 04. 2024. у 15:20

НА новосадском Кеју жртава рације, на простору испред споменика „Породица“, данас је окупљеним средњошколцима и грађанима историчар Петар Ђурђев одржао јавни час из историје, којим је обележено 83 године од почетка протеривања цивилног становништва Новог Сада и масовног терора, које су починили окупатори у првим данима окупације Бачке у Другом светском рату.

ЗЛОЧИНИ И ЖРТВЕ СЕ НЕ СМЕЈУ ЗАБОРАВИТИ: На Кеју жртава рације одржан јавни час о масовном протеривању Новосађана априла 1941. године

З. Грумић

После краткотрајног рата Краљевине Југославије против сила Осовине, бачка страна Новог Сада потпала је под мађарску окупацију, а једна од првих намера окупационих власти била је измена етничке структуре града, истакао је Ђурђев, који је директор Историјског архива града.

- Релевантни историјски подаци показују да је од 13. априла до 4. августа 1941. године из Новог Сада протерано више од 20.000 људи, што је била скоро трећина укупног броја становника града на почетку рата - рекао је Ђурђев. - Њихова имовина је нестала, станови су им одузимани, а они протеривани скелом преко Дунава у Петроварадин, који је тад био у такозваној Независној држави Хрватској, или у окупирану Србију.

Убијени због друге вере

Забележено је такође да је већ у првим данима рата у Новом Саду, по улицама и кућама, окупаторска војска побила више од 500 цивила. Тај злочин је настављен и у наредним месецима да би врхунац достигао у јануару 1942. године када је у такозваној рацији, односно погрому српског и осталог цивилног становништва побијено и под лед Дунава бачено више од 1.200 људи, само зато што су били друге нације или вере. Новосађани по злу памте и 1944. годину, када је уследила масовна депортација новосадског јеврејског становништва.

Ђурђев је напоменуо да су тадашње војне а касније и цивилне власти Хортијеве Мађарске, свесно и плански, масовно интернирали све оне који су, како је било наведено у наредби, „опасни по јавни ред и безбедност“, односно Србе, Јевреје, као и све особе усељене у Бачку после 31. октобра 1918. године.

- На удару новоуспостављене мађарске власти били су превасходно адвокати, учитељи и други школовани људи, а потом и они који су у својим јавним иступима показивали велико родољубље – додао је Ђурђев.

Приређен први јавни час те врсте, којем су присуствовали и представници Града Новог Сада, део је процеса изградње трајније културе сећања на трагичне тренутке наше историје, како се никад више не би поновили, чуло се на Кеју жртава рације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)