ПЕЧАТ ВЕКОВНОМ ПРИЈАТЕЉСТВУ: Изложба „Краљево у српско-француским везама“ поводом имендана града на Ибру (ФОТО)

Горан Ћировић

19. 04. 2024. у 13:52

У СКЛОПУ пригодних културних манифестација поводом обележавања имендана града Краљева, испред зграде овдашње Градске управе свечано је отворена изложба „Краљево у француско-српским везама”, чији су аутори музејски савeтник Драган Драшковић, мр Ана Гвозденовић и Ивана Хренко, уреднице издавачке делатности НБ „Стефан Првовенчани“.

ПЕЧАТ ВЕКОВНОМ ПРИЈАТЕЉСТВУ: Изложба „Краљево у српско-француским везама“ поводом имендана града на Ибру (ФОТО)

Г.Шљивић

На укупно 15 поноа са фотографијама, илустрацијама, новинским чланцима, списима, документима и другим актима, овом поставком приказан је историјат вишевековних француско-српских веза у Краљеву које се, порема речима аутора изложбе, могу пратити кроз два периода.

- Први, средњовековни период, почиње доласком франуске принцезе Јелене Анжујске, жене краља Уроша Првог и легендом о јоргованима засађеним у Долини векова у ибарској клисури у њену част, док други период почиње у 19. веку, када се појављују први описи вароши Карановац у делима француских путописаца – појашњава музејски саветник Драган Драшковић.

Према његовим речима, 1840. године француски путописац је обилазећи манастир Жичу и ове краје забележио Карановац као малу варош на значајном путном правцу са око 1.200-1.500 становника од којих, према попису, 260 плаћа порез.

- А, истовремено када је 1882. указом краља Милана варош добила име Краљево, добила је и свог првог школованог лекара који је студирао у Паризу, а исте године мештанин Љубомир Љуба Новаковић добио је прилику да овдашња вина изложи у француском Бордоу – додаје Драшковић.

Почетком 20. века, савезништво две државе у Првом светском рату прераста у пријатељство и у братство, а везе се интензивирају најпре школовањем српске деце у Француској у периоду од 1916. до 1919. године, а потом и отварањем фабрике авиона „Луј Бреге” у Краљеву 1928–1933.

- У тој фабрици је за време шестогодишњег уговора произведено укупно 470 авиона, од којих 425 за потребе Краљевине Југославије, 40 за Турску и пет за Румунију – наглашава Драшковић.

Након успостављања приватних односа и таласа емиграције после Другог светског рата, везе града на Ибру са Француском почетком 21. века коначно су освежене потписивањем званичне Декларације о партнерској сарадњи Краљева са општином Сент Фоа града Лиона у области пољопривреде, културе и спорта.

- Због свега тога ова изложба има велики значај јер указује на вековну повезаност две државе и два народа – поручила је Јасминка Марковић, директорка НБ „Стефан Првовенчани“. - Осим тога, представља и више него добар темељ за промоцију и презентацију културно-историјских карактеристика обе земље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЗВЕЗДА РУСИЈЕ ИЗБАЧЕНА ИЗ АВИОНА У АМЕРИЦИ: Хабиб Нурмагомедов ово није очекивао (ВИДЕО)