КАД "УЛЧА" СРЕТНЕ "ПРЧЛУ": Знате ли шта значе ове речи? А део су породичног лексичког наслеђа у Врању
АКО се нађете у не баш пријатном друштву, или којим случајем присуствујете свађи двеју жена у Врању, можете чути неколико увредљивих речи које се и данас, додуше све ређе употребљавају у говору.
„Прчла“ (уображена жена) „скубла“ (чупава жена) „гвацла“ (мрзовољна и лења жена), "пачавра" (неуредна жена)... су само неке од речи које имају првобитни пежоративни контекст али се употребљавају и у шали.
- Тачно је да се све мање користе у свакодневном говору млађе генерације, или их не разумеју, бар не ту њихову хумористичку ноту. Ја сам их у шали користила са покојним уредником из Врања и дан данас их користим у разговору са колегом који живи и ради у Америци и који, иако је миљама далеко од Врања, најлепше на свету ми каже да сам „скубла“ – каже новинарка Слађана Тасић.
Ипак као мајка петнаестогодишњег детета примећује како млади, мада знају значење, не употребљавају ове речи, зато што теже неким другим вредностима.
Професорка српског језика и књижевности и директорка овдашњег Народног универзитета Гордана Димитријевић каже да није реткост да се ове и сличне речи чују у свакодневном говору.
- Ове речи су и даље присутне у разговорном језику. Никада ми нико није рекао да их „преведем“ јер се овде сви разумемо. То је нека врста породичног лексичког наслеђа. Речник који се преноси генерацијски, не улазећи у порекло тих речи, већ се једноставно зна њихово значење – каже Гордана Димитријевић.
Иако су жене те које су чешће на мети ових „описних именица“, неретко се може чути да је неки тих и фин човек „мулац“, да је расејан човек „улча“ или „замајотина“, док дете „топрв“ (тек) треба да се покаже.
- Мислим да се те речи полако губе, нису атрактивне и популарне, деца их се на неки начин и стиде. Све чешће примеђујем уплив страних речи и употребу стандардног књижевног говора. Основци углавном не знају шта те речи значе, средњошколци можда их и употребе у неком контексту, бар су то моја искуства – каже професорка српског језика и књижевности Ана Митић Стошић.
Чувени врањски професор др Момчило Златановић оставио је Врањанцима у аманет „Речник говора јужне Србије“ који је поред више штампаних издања, доживео и електронско.
- Радећи деценијама на истраживању народног песништва јужне Србије и Косова, нисам могао, а да се не интересујем за лексику. Овај речник је урађен у намери да људе упозна са традицијом нашег амбијента и душе наших људи. Отуда мислим да ће и овај речник помоћи бољем упознавању крајева југоисточне Србије – рекао је о свом речнику Златановић.
Иако се неке речи све мање користе јер их замењују нове речи, Врањанци су веома поносни на свој говор и колико год да млађе генерације нису склоне употреби архаичних израза, они опстају и често се могу чути у кафани, на улици и пијаци.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)