ОРОНУЛЕ ТАБЕЛ ВЕЛИКАНА СУ РУГЛО И НАША СРАМОТА: Запуштене куће књижевника Корнела Сентелекија и академика Младена Лесковца у Сивцу
Две куће у главној улици у Сивцу ругла су овог, једног од највећих војвођанских села, а утисак је утолико горчи што су на њима спомен-плоче двојице великана – Корнела Сентелекија, родоначелника мађарске књижевности у Југославији и академика Младена Лесковца.
Сентелеки (1893-1933) је живео и стварао у кући на садашњој адреси Маршала Тита 159, у коју се доселио из Сомбора 1920. године, кад је у Сивцу почео да ради као лекар, а само мало даље, кућа на броју 163, родни је дом Лесковца (1904-1990), чији је отац Миливој био чувени сивачки учитељ.
Као и Сентелеки, Лесковац је био писац и преводилац, а уз то и историчар књижевности. Иако се спомен-плоче обојице налазе прекопута зграде ОШ "20. октобар", о њима ученици али и старији Сивчани мало знају. Незатно је познатији Корнел, јер културно-просветно друштво које носи његово име организује "Сентелекијеве дане" још од 1968. године, кад је на његовој кући постављена спомен-плоча, а и једна улица у Сивцу је названа по њему.
Лесковац нема улицу у родном селу, а спомен-плочу је добио 2012. године. Малобројни Сивчани знају да је он био редовни члан САНУ, председник Матице српске и управник њене библиотеке, један од оснивача Филозофског факултета у Новом Саду и његов први декан, као и Стеријиног позорја и новосадске Академије уметности. Матица српска је 1992. установила награду "Младен Лесковац", која се додељује за целокупно дело из историје књижевности.
Брига мађарског друштва
ПОМЕНУТА спомен-плоча Младену Лесковцу је постављена на иницијативу КПД "Сентелеки", јер је Лесковац, преводећи Сентелекијева дела са мађарског језика, допринео да српска публика упозна његову књижевност. Ово друштво је основало и преводилачку колонију "Сентелеки-Лесковац". Током "Сентелекијевих дана" организатори те манифестације полажу венце и на Сентелекијеву и на Лесковчеву спомен-плочу, а осим њих то нико други не чини.
Председница КПД "Корнел Сентелеки" Габријела Варагић каже да је Национални савет Мађара у Србији вољан да обнови Сентелекијеву кућу, али би пре тога требало да добије право да то учини, јер је тај објекат, како се претпоставља, у државном власништву.
Хроничар Сивца Зоран О. Перуничић наводи да су куће обележене спомен-плочама Сентелекију и Лесковцу, као и све остале од данашњег Светосавског дома до некадашње Грађанске школе (Гимназије) у том некадашњем центру Старог Сивца, биле у поседу Православне цркве, која је, како каже, разбаштињена 1945.
- Пре Сентелекија је у тој кући становао свештеник Станиша Михајловић, чију је велику библиотеку посећивао Младен Лесковац. Родна Лесковчева кућа је сада у власништву једне сивачке породице. Али, без обзира на имовинско-правне односе, друштвена заједница би требало да обнови фасаде обеју кућа и тако се одужи знаменитим људима који су ту живели - рекао је Перуничић.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)