ЛУТКЕ КОЈЕ ПОД ЗЕМЉОМ СПАВАЈУ: Природни феномен код вршачког села Куштиљ, окруженог лесним заравнима

Јелена Ј. Баљак
Јелена Ј. Баљак

31. 05. 2024. у 10:32

БРДА која окружују село Куштиљ, код Вршца, крију један природни феномен. У њима спавају лутке. Лесне лутке. Формације које се хиљадама година стварају таложењем кречњака у шупљинама лесних заравни, а на видело "излазе" тек када ветар одува слојеве леса или када људи направе одсеке. Што су старије, то су веће, јер им је принцип настајања исти као код пећинских сталактита и сталагмита.

ЛУТКЕ КОЈЕ ПОД ЗЕМЉОМ СПАВАЈУ: Природни феномен код вршачког села Куштиљ, окруженог лесним заравнима

Фото: Ј.Ј.Баљак

Ова појава није ретка у Србији, јер се на северу налази мноштво лесних заравни, али оно што куштиљске подземне фигуре издваја од осталих је то што претежно имају лоптасти облик. На другим местима, попут Тителског брега или на старом копу у београдској Вишњици, углавном се могу наћи формације неправилног облика - најчешће ваљкастог, мада могу бити и у виду две спојене кугле, налик лутки, због чега су и добиле такав назив.

Фото: Ј.Ј.Баљак

Лесна лутка за коју је један Вршчанин помислио да је метеорит

- Лесне лутке су заиста специфична формација, која се јавља само у лесним заравнима. Тврде су као камен. Настале су седиментним путем, таложењем калцијум-карбоната у рупама од иструлелог корења у лесу. Кроз те шупљине се миленијумима сливала вода богата кречњаком и тако је долазило до акреције - објашњава, за "Новости", Драган Лазаревић, председник Природњачког друштва "Геа" из Вршца.

Њихова величина варира. Углавном су ситне и више комада може да стане у длан. Оне које смо ми пронашли у вештачком одсеку на Куштиљском вису, на самом улазу у село из правца Вршца, биле су попут стонотениске лоптице. Пре четири године је, међутим, пронађена и једна гигантска, чији је пречник био петнаестак центиметара.

Фото: Тамаш Фодор

 

Та кугла, која је била већа од топовског ђулета, својим савршено лоптастим изгледом је збунила једног Вршчанина, који ју је изненада затекао у свом дворишту. Помислио је да је то метеорит. Мистерију је решио управо наш саговорник, који добро познаје астрономију и природу око свог родног града.

Кућице за ласте брегунице

ЛЕСНЕ лутке се најбоље могу уочити када нема вегетације. Тада у природним или вештачким одсецима до изражаја долазе и рупе из којих су саме испале. Занимљиво је то што се на одређеним подручјима, попут Лабудовог окна на Дунаву, управо у тим шупљинама касније гнезде ласте брегунице. Те птице, такође, и саме копају тунеле у лесу, с обзиром на то да живе у колонијама од више стотина јединки.

- Метеорит такве величине би направио велики блесак на небу и био би регистрован у центрима за праћење метеорита. То овде није био случај. Одмах сам препознао да је реч о лесној лутки, коју су, највероватније, мајстори несвесно "донели" у камионској приколици заједно са лесом из Куштиља, који се често користи за нивелисање дворишта - присећа се Лазаревић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНА ПРИЧА: Како је настао израз кажи драгичка?