О ЖИВОТУ СТАРЕ ЦРКВЕ: Народна библиотека Осечина издала значајну публикацију

Бранко Пузовић

29. 05. 2024. у 07:15

НАРОДНА библиотека Осечина објавила је монографију “Стара црква Вазнесења господњег у Осечини”, ауторке др Јелене Глушац, научне сараднице Историјског института у Београду.

О ЖИВОТУ СТАРЕ ЦРКВЕ: Народна библиотека Осечина издала значајну публикацију

фото библиотека осечина

Храм, подигнут почетком 18. века, првобитно је био посвећен Светом Георгију, више пута су је Турци палили, а Срби обнављали.

Публикација садржи поглавља посвећена варошици Осечини, историјату цркве, парохијама и анализом пописа села од 1834. до 1931. године. Четврто поглавље говори о 20 свештеника старе цркве у Осечини, од првих помена, до 1940. године, када је изграђен нови храм. На 205 страница су 22 илустрације и фотографије, међу којима је и једина на којој је овековечен изглед цркве почетком прошлог века, чији је аутор био кустос Етнографског музеја у Београду Никола Зега. Истраживање се базира на више од 70 извора.

- Ово је прва монографија која у потпуности прати црквени и народни живот старог храма од краја 17. века до 1940. године – истичу у Народној библиотеци Осечина. У том периоду подручје Осечине било је под Османским царством, Хабзбуршком монархијом, кнежевини па краљевини Србији, Краљевини СХС и Краљевини Југославији. Ауторка је пажљиво испратила све значајна дешавања која су утицала на положај цркве и њених парохија, као и административне промене, од ваљевске епископије, ужичко-ваљевске митрополије, шабачко-ваљевске епархије, до данашње ваљевске епархије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене