СПОЈ ТРАДИЦИЈЕ И МОДЕРНИЗМА: Предавање у Зрењанину "Великобечкеречки ћилими и сецесија"
ПОВОДОМ Светског дана сецесије у понедељак, 10. јуна у Музеју у Зрењанину одржаће се предавање "Великобечкеречки ћилими и сецесија, спој традиције са модернизмом", уз камерну поставку Таписерија са сецесијским мотивима из Великог Бечкерека.
Muzej Zrenjanin
- Светски дан сецесије, одржава се од 2013. године са циљем повећања свести о наслеђу овог значајног уметничког стила, а израда тепиха и техника ткања, као вид уметничког изражавања, сеже далеко у прошлост града Зрењанина, некада Великог Бечкерека - истиче аутор поставке, историчар уметности Дејан Воргић.
Он напомиње да пут од народне радиности, преко ткачких школа, до организоване индустријске производње није био лак и да у последњим деценијама 19. века долази до процвата великобечкеречког ћилимарства заслугом Антала Штрајтмана, сликара, педагога, дизајнера и оснивача ткачке школе у граду (1884) која временом прераста у Прву торонталску фабрику тепиха и штофова за намештај (1894), и Шаролте Ковалски, ткаље из ткачке школе у Елемиру (1887).
- Уз помоћ водећих мађарских дизајнера и уметника тог времена, они стварају прва дела у маниру сецесије у граду и околини (1898) и презентују их на водећим уметничким смотрама широм Европе, као што су Светска изложба у Паризу (1900), Међународна изложба примењене уметности у Торину (1902), Изложба домаће радиности у Глазгову (1902) и Међународна уметничка изложба у Венецији (1905) - додаје Воргић, истичући да је значајан допринос развоју ћилимарства и ширењу сецесије дала и компанија Вилмоша Гринбаума, ангажујући домаћу радиност, као и друга бечкеречка фабрика тепиха Удова Јакова Гутмана, са синовима (1905).
Након Првог светског рата утицај сецесије временом је ослабио, а торонталски ћилим се вратио коренима и народним мотивима и окренуо другим стиловима, као што су оријентализам, неоренесанса, ар деко.
Народни музеј Зрењанин за јесен припрема велику изложбу са пратећим каталогом посвећену уметничком стилу сецесије у примењеној уметности.
Препоручујемо
ТЕЛЕФОНСКЕ ДОЈАВЕ ИСПРАЗНИЛЕ ДЗ И ОСНОВНИ СУД У ВРАЊУ Паника због лажних бомби
25. 11. 2025. у 16:17
КИКИНЂАНКА У НОРВЕШКОЈ: Наша делегација поклонила скулптуру братском Нарвику
25. 11. 2025. у 16:17
ЕВРОПЉАНЕ РАЗБЕСНЕЛА ЈЕДНА ТАЧКА ТРАМПОВОГ ПЛАНА: "То је скандалозно"
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп убацио је „клин у точак“ једних од најосетљивијих преговора који се тренутно воде у Европи, потенцијално угрожавајући напоре да се Украјини обезбеди финансирање за наставак одбране од Русије, пише Политико.
22. 11. 2025. у 07:54
НАЈВЕЋА СИЛА ЕВРОПЕ РЕАГОВАЛА НА ТРАМПОВ ПЛАН: "У принципу подржавамо"
НЕМАЧКА влада саопштила је да "у принципу" подржава план Сједињених Америчких Држава за окончање рата у Украјини, али да остаје посвећена заштити украјинског суверенитета и обезбеђивању безбедносних гаранција за земљу.
21. 11. 2025. у 12:37
СЛОБОДА И ВОЈИН СЕ СЕЛЕ: Купили стан, а ево и где! Донели битну одлуку
СЛОБОДА и Војин су овај стан купили пре више од годину дана...
25. 11. 2025. у 08:41
Коментари (0)