ШКОЛА ЖМУРИ НА КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ: Истраживање новосадских научника показало да деца мало знају о великој претњи по планет
СТВАРАЊЕ знатижељних умова који желе да разумеју, анализирају и решавају проблеме повезане с климатским променама требало би да буде једна од кључних тачака у образовању и васпитању будућих генерација.

фото С. Рашић
Млади научник са Департмана за географију, туризам и хотелијерство новосадског ПМФ, др Игор Лешчешен из Куле, који заговара овај став - а још више га је учврстио као члан тима ангажованог у основним школама у Војводини на истраживању заступљености климатских промена - сматра да интересовање ђака за те теме превазилази доступно градиво и наставне програме.
- Охрабрујуће је да је велики број ученика упознат с најважнијим последицама климатских промена, као што су поплаве, суше, повећање температура, шумски пожари, раст нивоа мора, опадање нивоа воде у рекама... Међутим, непријатно је сазнање да више од половине ученика верује да су климатске промене природни циклуси наше планете - наводи др Лешчешен.
Он истиче да резултати истраживања, којим су обухваћена 632 основца од петог до осмог разреда и детаљно анализирани образовни програми у школама у Србији, указују на недовољну заступљеност климатских тема у наставним плановима.
- Иако би се могло претпоставити да би географија, као предмет, била идеална за едукацију о климатским променама, то није случај, јер је тој теми посвећена само једна од укупно 134 лекције од 5. до 8. разреда. Климатске промене се у настави у основним школама помињу у још само једној лекцији - у оквиру биологије за осми разред - напомиње др Лешчешен.
Укључивање родитеља
Научници са Универзитета у Новом Саду указују и на значај активног укључивања родитеља у образовање деце о климатским променама.
- Родитељи су први и најважнији учитељи, а подршка од куће има кључну улогу у формирању дечјих ставова и вредности, који се у школи само надограђују - указао је др Лешчешен, који тренутно међу средњошколцима у Србији и Литванији води пројекат ЕУ Keep it Cool - Climate Change Education for Children ("Остани кул - Образовање деце о климатским променама").
Препорука је, наглашава он, да климатске промене буду више присутне у наставним плановима, кроз разнолике изворе информација.
- Мултимедијални садржаји, интерактивна предавања и теренске посете допринели би да се код најмлађих обликује свест о озбиљности ове претње по нашу планету - поручио је др Лешчешен.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)