ОПОРАВЉЕНЕ ПТИЦЕ ПУШТЕНЕ У ПРИРОДУ: Из Прихватилишта за дивље животиње на Палићу полетеле ретке врсте

Јелена Лемајић

29. 07. 2024. у 16:29

Различите врсте птица - ветрушке, ћукови, кукувије, орао осичар, мишари, које су се опорављале у Прихватилишту за дивље животиње у Зоолошком врту на Палићу, после прстеновања, пуштене су у природу, како би пронашле своје станиште.

ОПОРАВЉЕНЕ ПТИЦЕ ПУШТЕНЕ У ПРИРОДУ: Из Прихватилишта за дивље животиње на Палићу полетеле ретке врсте

фото: суботица цом

Око 20 јединки птица које су кренуле у потрагу за стаништем у природи, углавном су у Прихватилиште стигле као младунци, углавном после испадања из гнезда. 

-Мађу њима се нашао и орао осичар, јако ретка врста, који је, као и остале грабљивице, строго заштићен и јако угрожен на нашем поднебљу - објашњава Марко Лазић, ветеринар Зоо-врта. 

У сарадњи са Покрајинским заводом за заштиту природе, сваке године се врши два или три већа пуштања, око 20-30 птица.

-Оно што Завод спроводи као своју активност то је на годишњем нивоу 100-150 птица, а то подразумева прву негу, збрињавање, неке птице због природе повреда, крварења, отвореног прелома, морају најпре код ветеринара. Највећи број птица су оне које су у природи остале без родитељског надзора. Најбоље их је вратити најближе могуће гнезду, где их родитељи могу пронаћи и хранити - објашњава Илија Миљковић, стручњак за заштиту природе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ: Пут одрживог развоја