ТРАДИЦИЈА ОБЕЛЕЖАВАЊА ЛЕТЊЕ СВЕТЕ ПЕТКЕ У ВРАЊСКОЈ "КРСТАСТОЈ ЏАМИЈИ" Светиња крај Белог моста

Јелена Стојковић
Јелена Стојковић

07. 08. 2024. у 12:14

СПЦ и њени верници данас обележавају Преподобну мученицу Параскеву, познату и под именима Ветрена Петка, Летња Петка или Параскева Римљанка.

ТРАДИЦИЈА ОБЕЛЕЖАВАЊА ЛЕТЊЕ СВЕТЕ ПЕТКЕ У ВРАЊСКОЈ КРСТАСТОЈ ЏАМИЈИ   Светиња крај Белог моста

Фото: Ј.С.

Верници са југа Србије, али из Северне Македоније, па и из Бугарске помолиће се у једној од најмањих цркава у Србији, храму Свете преподобномученице Параскеве, који може да прими тек неколико верника, али то ходочаснике не спречава да у хиљадама прелазе чувени Бели мост у Врању.

А, судећи по остацима темеља и зида, који се налазе на данашњем улазу у ову богомољу, извесно је да она потиче из 14. века. У време Турака била је претворена у џамију. Када је, после више неуспешних покушаја, подигнут и минарет, а онда се сам од себе урушио, по савету тада виђенијих Турака подигнут је нови - у облику крста. Тако овај објекат добио назив по којем се и данас препознаје - "Крстаста џамија".

По ослобођењу, 1878, устаници су је срушили, а народ - који је и даље на поклоњење и по исцељење долазио на рушевине - на тим остацима саградио је омању црквицу, Света Петка Трнова. Данас је то мала и једнобродна грађевина која је, са пратећим просторијама, обновљена у периоду од 2010. до 2015.

Верници верују у чуда Свете Петке, кажу да је и вода на извору чудотворна, а верује се да посебно побољшава вид...

Храмовна сава обележава се од раног јутра, а обреди се обављају у необичној тишини коју ремети само жубор Врањске реке која тече испод Белог моста, саграђеног у знак сећања на недозвољену љубав Србина Стојана и Туркиње Ајше.

Фото: Ј.С.

 

Фото: Ј.С.

Tekst potpisa

 

Фото: Ј.С

Фото: Ј.С.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПЛЕНУМ СА 7 ЉУДИ? НЕМА ГА ВИШЕ! У ЗГРАДИ ЈЕ ХАОС, 4 ДАНА ТРЕБА ДА СЕ ЧИСТИ Деканка Филолошког факултета лично избацује згубидане из зграде

"ПЛЕНУМ СА 7 ЉУДИ? НЕМА ГА ВИШЕ! У ЗГРАДИ ЈЕ ХАОС, 4 ДАНА ТРЕБА ДА СЕ ЧИСТИ" Деканка Филолошког факултета лично избацује згубидане из зграде

НЕКАДА највећа блокадерка, деканка Филолошког факултета, Ива Драшкић Вићановић избацила је блокадере из зграде факултета.

22. 07. 2025. у 14:41 >> 16:30

Коментари (0)

ЗВЕЗДА ЗАПОЧИЊЕ КВАЛИФИКАЦИЈЕ ЗА ЛИГУ ШАМПИОНА: Циљ није само пласман у групну фазу, већ борба за пролеће у најјачем европском такмичењу