JEСТЕ ЛИ ПРОБАЛИ ЦРНИ ЧЕН БЕЛОГ ЛУКА? Не мирише непријатно, а производи га Параћинац Зоран Стојанов (ФОТО)

Зорана Рашић
Зорана Рашић

14. 08. 2024. у 07:00

ЦРНИ лук беле боје ових дана у прилици су да конзумирају бројни Параћинци јер им га поклања произвођач ове необичне врсте лука, суграђанин Зоран Стојанов.

JEСТЕ ЛИ ПРОБАЛИ ЦРНИ ЧЕН БЕЛОГ ЛУКА? Не мирише непријатно, а производи га Параћинац Зоран Стојанов (ФОТО)

Фото: З. Рашић

Овај деликатес се ретко где може јести у Србији, а у питању је сасвим природни производ, ферментисани бели лук који је задржао сва сјајна својствима ове врсте лука кога Срби обожавају, али ипак – због непријатног мириса - избегавају да конзумирају.

Стојанов је успео да произведе прву мању количину тог деликатеса и бесплатно га дели суграђанима, како би открио има ли овај новитет у српском јеловнику прођу. Ако има – почеће да проширује производњу.

- Пре неколико месеци на интернету пажњу ми је привукао овај производ и почео сам да истражујем како се ради ферментација. Тек након пуно покушаја успео сам у кућним условима да произведем малу количину белог лука црне боје. Он је заиста редак код нас у Србији. Добија се ферментацијом обичног белог лука током периода од три до четири недеље у контролисаним влажним условима, на температури од 60 до 80 степени Целзијусових – открива овај иновативни Параћинац, познат у свом граду као особа која воли да истражује новитете.

Фото: З. Рашић

Црни чен, као и бели, садржи алицин, витамине Ц и Б6, чак има више влакана, антиоксиданаса, гвожђа, селена, магнезијума и осталих минерала. Изгубио је само оно што и треба да изгуби – интензиван мирис. Наш саговорник је тако појео током једног дана двадесетак чена тог лука, а затим, без проблема – наставио да се бави својим основним занимањем – доставом хране.

- Експеримент је успео, баш нико се није жалио на непријатан мирис – открива нам. Са друге стране, многи су изненађени необичним укусом овог специјалитета  и изразили су жељу да га уврсте у јеловник. По киселкасто-слаткастом укусу подсећа на карамелу или на соја сос. Приликом производње не додаје се – ништа. Никакави адитиви, боје, конзерванси. Поступак производње у посебној комори је потпуно природан – наглашава Стојанов.

Ферментацију белог лука први у свету су почели да раде Корејанци пре више векова. Из азијске кухиње овај производ се затим  ширио светом, а у Србији има свега неколико произвођача. Може се купити у појединим продавницама здраве хране. Црни бели лук иначе је данас врло популаран у Јапану, где држава даје субвенцију његовим произвођачима.

Фото: З. Рашић

Занимљиво је да се црни чен може да користи као намаз за хлеб јер је кремасте структуре. Додаје се чорбама, сосевима и салатама, а најбољи је у комбинацији са медом јер онда постаје прави еликсир здравља. Чува имунитет и когнитивне функције.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"

ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.

14. 01. 2025. у 10:56

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било