МАЛОЈ МИЛИ ИЗ КАНАДЕ СРБИЈА - НАЈМИЛИЈА: У банатском Великом селу одржана осма ликовна колонија "Душен Керкез Џев"
НАДОМАК Кикинде, у Банатском Великом Селу, минули викенд обележила је осма ликовна колонија "Душан Керкез Џев", организована у знак сећања на прерано преминулог студента сликарства из овог места.

Фото: Р. Шегрт
А, међу тридесетак сликара из Београда, Новог Сада, Ниша, Сремских Карловаца, Суботице и града домаћина, била је девојчица Мила Јерковић из Канаде, која је искористила шансу коју су организатори дали талентованој - да стварају са искусним уметницима. Мила је у Кикинду дошла са родитељима, јер јој је отац из овог града, а у раду колоније у Великом Селу је учествовала други пут.
- Пре две године сам дебитовала, лане смо се раније вратили у Канаду, а сада сам се много обрадовала када сам чула да могу поново да учествујем. По читав дан сам била тамо и сликала, дружила се са новим другарицама и искрено уживала - преноси Мила на беспрекорном српском, јер родитељи нису желели да њихова јединица одраста не познајући матерњи језик.
Иначе, Мила ће у октобру напунити 12 година и њену склоност ка цртању и сликању приметила је и њена учитељица. У Банатском Великом Селу посебно се обрадовала јер је поново срела менторке које су је подучавале и пре две године, сликарке Тању Ђаковић и Смиљану Шалго.
- Ову девојчицу најбоље описује њено име. Мила је и комуникативна, уме да покаже радост и захвалност, чак и кад то не очекујете, а њена дружељубивост одушевила је и одрасле учеснике колоније... Иначе, деца су веома радознала и само је потребно открити тему коју воле да цртају, пратити како раде и, кад осетите потребу, усмеравати их ка циљу. Јер, када открију неку нову могућност у ликовној техници, њихова радост је неописива - објашњава Смиљана Шалго.
Један од циљева поменутог уметничког окупљања је и да остави што више слика које приказују Банатско Велико Село, па су сликари досад на платна преносили архитектуру места видљиву на старим зградама и породичним кућама, а ове године су могли да овековече и мотиве који подсећају на колонизацију.
- Желимо да новијим генерацијама оставимо те слике, као подсећање на долазак колониста из Босанске Крајине у наше место, после Другог светског рата из - објаснио је Марко Ђаковић, председник овдашњег удружења ликовних и књижевних стваралаца "Џев".
Фото: Р. Шегрт

УМРО НАКОН ШТО ЈЕ ЦЕЛУ НОЋ ВОЗИО ДЕЦУ КОЈА СУ ГОРЕЛА: Возач Хитне помоћи у Северној Македонији преминуо после целоноћне драме
ВОЗАЧ Хитне помоћи који је читаву ноћ превозио повређене у стравичном пожару у Северној Македонији преминуо је јутрос.
17. 03. 2025. у 08:50

РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију
РОДИТЕЉИ који су у пожару изгубили своју децу у дискотеци "Пулс" у Кочанима не дозвољавају да се тела настрадалих однесу на додатну обдукцију у Скопље, тражећи да им се одмах предају како би припремили сахране, јавља Плусинфо.
16. 03. 2025. у 19:40

ШОУ У ЗАГРЕБУ: Дали јој отказ јер је пуштала српске "цајке" - сад морају да плате 70.000 € и да је врате на посао
СУД у Загребу донео је неправоснажну пресуду којом запослену на бензинској пумпи Тифон враћа на посао, уз обавезу послодавца да јој исплати све неисплаћене зараде у износу од 45.000 евра и судске трошкове у износу од 14.000 евра.
17. 03. 2025. у 17:54 >> 17:55
Коментари (0)