НОВА ЛАБОРАТОРИЈА ЗА РЕСТАУРАЦИЈУ КЊИГА: Ново одељење ужичке библиотеке

Н. Ј.

20. 08. 2024. у 12:38

Народна библиотека Ужице обележила је славу и 168 година од оснивања некадашњег Читалишта у граду на Ђетињи и то на посебан начин: ова установа добила је ново одељење - Лабораторију за рестаурацију и конзервацију књига.

НОВА ЛАБОРАТОРИЈА ЗА РЕСТАУРАЦИЈУ КЊИГА: Ново одељење ужичке библиотеке

Град Ужице

- Фонд старих и ретких књига у Народној библиотеци Ужице чини 49 наслова, најстарија је књига „Општа историја света за децу“ из 1784. године. До сада је у регистар старих и ретких књига уписано 96 наслова за Златиборски округ, али на основу наших сазнања број тих наслова је много већи. Ако се узме у обзир величина територије која је у надлежности ужичке библиотеке, несумњива је оправданост и неопходност постојања лабораторије за конзервацију у нашој установи – истакла је Душица Мурић, директор ужичке библиотеке. - Надамо се ће Народна библиотека Ужице у наредним годинама дати значајан допринос у области заштите и конзервације културног наслеђа, и оправдати указано поверење.

Она се захвалила на подршци граду, Министарству културе и свим људима који су учествовали у реализацији пројекта конзерваторске лабораторије, уз подсећање да је ово најзначајнији пројекат реализован у овој установи, у оквиру програма „Ужице, престоница културе Србије 2024.“

У име Народне библиотеке Србије присутне је поздравила Драгана Милуновић, заменица директора те установе.

- За Народну библиотеку Србије, која је кровна установа у нашој струци и центар матичних библиотека, посебно је задовољство што је могла да допринесе оснивању нове организационе јединице ужичке библиотеке. Стручне службе Народне библиотеке Србије израдиле су елаборат којим су дефинисани неопходни елементи за рад конзерваторске лабораторије. Учествовали су и инструктори у раду са запосленима на њиховој доквалификацији. Лабораторија за конзеравацију папира је незаобилазна имовина за свако друштво, које цени своје културно наслеђе, она игра виталну улогу у очувању нашег папирног блага за будуће генерације - нагласила је Милуновић.

Библиотека у Ужицу има више од осам хиљада чланова на свим одељењима и огранцима. Са више од 180.000 књига и богатим фондом периодичне грађе. На годишњем нивоу читаоци преузму више од 100.000 књига.

Градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић је овим поводом нагласила да је „Ера културе“ тек почела и да ће све ужичке установе културе имати пуну подршку града и у наредним годинама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АПЕЛ ХУМАНИМА: Сутра акција давања крви у Петровцу на Млави