ИНСПИРАЦИЈЕ НА ГРЗИ НИЈЕ МАЊКАЛО: Завршена 49. Сисевачка ликовна колонија у параћинском излетишту
ЧИТАВЕ протекле седмице десетак угледних сликарских имена - професори, уметници и академски сликари из САД, Русије, Аустралије и неколико градова Србије, стварали су и дружили се у идиличном амбијенту Јужног Кучаја, у излетишту Грза, у оквиру 49. издања Сисевачке ликовне колоније.
Инспирације за рад у окружењу заштићене споменичке целине "Врело Грза" било је на претек, а Колонија, завршена у суботу, са двадесетак нових радова обогатила је импресивни легат са претходних окупљања, о ком брине параћински Културни центар (КЦ).
Рус Павел Мунтијев (37) млади уметник из Санкт Петербурга, Параћинце је већ освојио изложбом "Пут у Египат". Сада је први пут на Сисевачкој колонији. Каже да му се допала атмосфера на Грзи у којој је до изражаја дошла креативност. Али и да је то била одличан шанса да се развије пријатељство.
У сусрет великом јубилеју
ДОГОДИНЕ Сисевачка колонија обележава импресивни јубилеј - пола века постојања, што ће бити обележено посебним програмом, истиче Ненад Јевтић, директор Културног центра. Ова колонија је постала део културног идентитета Параћина, па је у најави штампање монографије свих досадашњих учесника и репрезентативна изложба из богатог полувековног фундуса.
Сава Манојловић рођен је у Далмацији, близу Книна. Више од три деценије живи и слика у Аустралији и није пропустио позив да дође на Грзу. Александра Антонић, професорка историје уметности на колеџу у Лос Анђелесу (САД), већ трећи пут учествује на Сисевачкој колонији, док Горан Кнежевић професор Ликовне академије у Требињу, мада гостује први пут, каже да се осећа као код куће.
- Од осталих учесника, био је чувени Љубисав Милуновић из Београда, сликар, сценариста и бард "Атељеа 212" и још две академске сликарке Нина Пљакић и Тања Благојевић. Обавезно је учешће и једног сликара из града домаћина. Овог пута то је била Драгана Тошић, ликовни педагог - објашњава Жарко Станковић, уметнички директор Колоније и уредник ликовног програма КЦ.
За 49. минулих издања - а дужу традицију у Србији има једино Сићевачка колонија - на локацијама у Сисевцу, Параћину и Грзи стварало је неколико стотина сликара и вајара.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)