БОГОЉУБОВЕ ФРУЛЕ СА ДУШОМ: Мајстор за израду професионалног народног дувачког инструмента из Рековца има пуне руке посла

Зорица Глигоријевић

28. 08. 2024. у 06:45

БОГОЉУБ Милојевић (80) из Ратковића код Рековца, један од само четворице мајстора за израду професионалних, штимованих фрула у Србији, толико има наруџбина да не може да стигне да их сачини довољно. Иако би бесплатно учио младе овом занату, нема интересената.

БОГОЉУБОВЕ ФРУЛЕ СА ДУШОМ: Мајстор за израду професионалног народног дувачког инструмента из Рековца има пуне руке посла

Фото:З.Глигоријевић

Милојевић ни сам не зна колико је фрула до сада израдио. Само је за школе широм Србије направио на стотине, а готово да не постоји музичар, поготову млађи, који не свира на његовој фрули. А не постоји ни континент на који их није слао српским музичарима на привременом раду у иностранству.

Израђивао је једноделне и дводелне фруле, двојнице и бугарске и македонске кавале, однедавно и румунске фруле. Прву му је наручио Лавинијус Николајевич, који свира фрулу, кларинет и саксофон, а потом и други музичари из Румуније, који траже одређене тоналитете. До њега је дошао и Александар Васов из села Пртопопинци код Пирота, који свира гајде у културно-уметничком друштву, па сада има наруџбине и из тог краја.

Самоук од 14. године

МИЛОЈЕВИЋ је прву фрулу направио када је имао 14 година.

- У почетку нисам имао мере за бугарски кавал. Пронашао сам их и сада их правим без проблема. Морао сам да научим и да их штимујем, да знам колико треба да буду дугачке, тачну ширину за рупу, као и размак између њих, који мора да буде тачан у милиметар.

- Израда сваке фруле тешка је на свој начин, свака је прича за себе и на свету не постоје две исте. То је мукотрпан и прецизан посао. Поред тога, фрула има душу. Док их правим, потпуно се искључим из стварности и у њену израду унесем себе. За тоналитет је најважнија структура дрвета. Оно мора да буде одсечено с јужне стране, да одстоји месец дана, па да се исече на одређене мере и да се суши пет година. Потом треба да одстоји у маслиновом уљу, након чега се премазује шел-лаком, што јој даје специфичну боју звука. За саму израду потребна су ми два дана - каже Милојевић и додаје да мора да познаје и металски занат, јер фрула има цев и карике од прохрома.

Најбоље фруле прави од шљиве, нарочито сорти метлаче и маџарке, затим од веома ретког дрвета које се зове маклура, дрена и трњина. Од жбуна трњина с његовог имања, старог пола века, израдио је пет фрула, а једну је задржао за себе и не би је продао ни за шта на свету. Фруле израђује и од шимшира, јоргована, али и од абоноса и палисандера, који су веома скупи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЦИЉАЈУ ПОСЛОВНИ ЗЕНИТ: Лозничка Хедера Вита са природним производима освојила свет