“КАЗАН КУЛТ” У КЛАДОВУ: Деценија посвећена очувању нематеријалног наслеђа (ФОТО)

С. М. ЈОВАНОВИЋ

02. 09. 2024. у 18:37

MEЂУНАРОДНА конференција “Казан Култ” у Кладову ове године била је посвећена значају међуинституционалне и међусекторске сарадње у очувању и презентацији нематеријалног културног наслеђа, окупивши стручњаке из Румуније, Бугарске и Србије.

“КАЗАН КУЛТ” У КЛАДОВУ: Деценија посвећена очувању нематеријалног наслеђа (ФОТО)

Фото: С.М.Јовановић

Током десет едиција, “Казан Култ” је отварао важне теме из области нематеријалне баштине, истичући значај дунавских тврђава као места сусрета историје и савремености, уметности и наслеђа.

-Идеја је кренула од Дунава, од ове моћне реке која нас повезује и инспирише. Повезује центар и периферију, Београд и Кладово - каже редитељ Небојша Брадић, председник “ДунавФеста”, који је, заједно са Библиотеком „Центар за културу“ у Кладову и Центром за нематеријално културно наслеђе Србије, оснивач “Казан култа”.

Деценијско окупљање стручњака из области културе у Кладову резултирало је институционалним повезивањем капацитета културних установа на свим нивоима, што је и циљ ове конференције – умрежавање институција културе и рад на очувању нематеријалног културног наслеђа.

-Када се окупимо сви заједно на истом задатку, то је бенефит, резултат. Граница у заједничким акцијама, идејама и стваралаштву не постоји - каже Жаклина Николић, директор Библиотеке “Центар за културу” у Кладову.

Овогодишњи “Казан Култ” одржан је у реконструисаном Фетисламу, тврђави коју је 1524. године саградио Бали-бег по налогу Сулејмана Величанственог.

-Међусекторска сарадња на очувању културног наслеђа много значи. У библиотечкој делатности, од 1960. године законом је уређен начин функционисања који повезује Народну библиотеку Србије са мрежом библиотека. То је сарадња која обухвата стручну помоћ и професионално пријатељски однос између институција -  каже др Драгана Милуновић, заменица управника Народне библиотеке Србије.

“Казан Култ” је ове године отворио 15 нових тема, захваљујући стручњацима из Србије, Румуније и Бугарске.

-Библиотеке не само да чувају материјално културно наслеђе него га и прикупљају, презентују, објављују кроз радове и публикације, чиме доприносе његовом очувању -  истиче Десислава Иванова, директор Регионалне библиотеке „Михалаки Георгиев“ у Видину.

У уметничком делу програма промовисана је књига Јулије Шчербињине „Време библиоскопа”, а публика је уживала у монодрами „Ненаписана писма” у извођењу Вање Милачић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)