ВОДА ПРВО У ДОМОВЕ, ПА У ЈАВНЕ ЧЕСМЕ: У Врбасу и Темерину сматрају да улично водоснабдевање није решење
ИНИЦИЈАТИВА "Право на воду" из Београда недавно је покренула акцију за изградњу и обнову јавних чесми у градовима и селима како би се грађанима у топлотним таласима какви су захватили нашу земљу овог лета, а и иначе, вода за пиће, као јавно добро, обезбедила на непрофитној основи.

фото ЕИТ
Иако та идеја делује као корисна и хумана, еколози у Врбасу и Темерину, на примерима из својих средина, указују да јавне чесме не само да нису спасоносно решење, него могу да угрозе здравље корисника.
Еколошки покрет Врбаса (ЕПВ) се пре 18 година, кад је у селима ове општине вода из кућних славина забрањена за употребу због вишка арсена, залагао за изградњу уличних чесми као привремених решења до изградње фабрике воде.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
- Општина је у свих пет села направила тзв. еко-чесме, али су на њима настајали проблеми због појаве ешерихије коли, па их је санитарна инспекција затварала на краћи или дужи период - предочава председник ЕПВ Ратко Ђурђевац.
Помиње и како грађани нису упозорени на културу употребе јавних чесми - да се вода не сме пити директним прислањањем уста на славине.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
За пролазнике и туристе
ПОШТО еко-чесме нису решиле проблем прекомерног присуства арсена у води, због чега је она још од 2003. године забрањена за коришћење у Темерину и његовим селима - Сиригу и Бачком Јарку, Ђурђевац сматра да приоритет морају бити фабрике воде како би грађани у својим домовима добили исправну течност, а јавне чесме да се потом постављају за пролазнике и туристе.
- Такође, на филтерима, ако се редовно не мењају, накупљају се бактерије доводећи до здравственог ризика по кориснике, што се често дешавало - истиче Ђурђевац, додајући да јавне чесме могу бити лако доступни објекти за терористичке нападе на становништво, те би стога обавезно морале бити под видео-надзором.
Миленко Карлица из Еколошке иницијативе Темерин (ЕИТ) наводи како је на јавној чесми у центру овог насеља недавно освануло обавештење - које је стајало свега 24 часа - да је вода микробиолошки неисправна.
- На питање о квалитету воде на том објекту, из ЈКП "Темерин" је стигао одговор да је, према извештају Института за јавно здравље Војводине, она неисправна због вишка амонијака и хлорида и повећане проводљивости и потрошње калијум-перманганата, али да то, гле чуда, не представља опасност по здравље људи - каже Карлица, истичући како је та чесма небезбедна и јер јој је од огромних локви тешко прићи.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)