СУБВЕНЦИЈЕ ЗА ПОВРАТАК СТОКЕ НА ГОЛО БРДО: Искрчени пашњак на Вршачким планинама може да сачува само пашарење

Јелена Ј. Баљак
Јелена Ј. Баљак

03. 10. 2024. у 10:25

НЕКАДАШЊИ пашњак на Голом брду, на Вршачким планинама, који је током деценија зарастао у коров и шибље, поново је претворен у пространу ливаду, која би требало да успостави изгубљену равнотежу у тамошњем еко-систему.

СУБВЕНЦИЈЕ ЗА ПОВРАТАК СТОКЕ НА ГОЛО БРДО: Искрчени пашњак на Вршачким планинама може да сачува само пашарење

Фото: ЈКП Други октобар

Надлежни сада траже начин како да ту раскрчену површину од 10 хектара изнад села Мало Средиште задрже у том стању, како га инванзивне биљке не би поново затвориле.

Најбоље решење било би да се ту доводи стока на испашу, али великих стада оваца, крава и коза у том крају одавно нема, што је и довело до закоровљавања пашњака. Ипак, ЈКП „Други октобар“, који је уз финансијску подршку Програма за развој Уједињених нација (УНДП) и Владе Швајцарске посекао све шибље са те површине, нуди могућност суграђанима да се поново окрену сточарству.

-Уколико не будемо сваког пролећа крчили пашњак, растиње ће га поново затворити, што ће угрозити биодивертизет. Зато је УНДП вољан да са 50 посто субвенционише куповину стада или подизање пастирице, како би се стока поново вратила на Голо брдо и на природан начин одржавала пашњак – каже Бранислав Вила из „Другог октобра“, уз напомену да ће то предузеће помоћи потенцијалним сточарима да добију све неопходне дозволе за пашарење, с обзиром на то да се ради о заштићеном подручју Вршачких планина.

Фото: ЈКП Други октобар

Дивљи лук на Вршачким планинама

Важност овог пројекта је огромна, јер су се крчењем ливаде створили услови да ту поново расту ретке врсте биљака, којима прети изумирање, попут пругастог шафрана, спиралне орхидеје и строго заштићене планинске сасе. Такође, већ је регистрован и повратак дивљачи и ситних животиња, којима се хране птице грабљивице.

-То је ланац исхране, који морамо да сачувамо, како би бројне ретке и заштићене биљне и животињске врсте опстале на нашој планини – указује Велизар Вемић, руководилац пројекта „Ревитализација ливадских и степских станишта на Вршачким планинама“, констатујући да ће то што су они урадили претходних месеци послужити као пример добре праксе другим управљачима заштићених подручја у Србији.

Фото: ЈКП Други октобар

Изградња акумулација

У оквиру пројекта су, на истој локацији, направљене и две акумулације, које ће задржавати воду током најтоплијих летњих месеци. То је значајно за репродукцију водоземаца и гмизаваца, а представљаће и појилиште за дивљач.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу